Rzeźby po renowacji można już oglądać w Muzeum Diecezjalnym

IMG 9529

Dwie gotyckie rzeźby z XV wieku po konserwacji powróciły do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Z tej okazji odbyło się świąteczne spotkanie połączone z wykładem 'Blask gotyckiego piękna’.

– Tarnowianie i turyści będą mogli oglądać odnowioną Pietę z Woli Mędrzechowskiej oraz Madonnę z Janowic – mówi dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. Piotr Pasek.

– Ostatnia renowacja najprawdopodobniej była na początku XX wieku. Rzeźby były bardzo zniszczone, bo to wówczas była konserwacja zachowawcza i nieprofesjonalnie przeprowadzona. Przez kurz, wilgoć, drobnoustroje, drewnojady figury zatraciły swoje piękno. Dzięki pracom konserwatorskim możemy odkryć na nowo piękny blask mistycznego okresu jakim był gotyk. Figury są piękne – dodaje.

Konserwatorka Katarzyna Dobrzańska odnowiła rzeźbę Madonny z Janowic.

– Pracy było dużo. Zabiegi, które wykonałam musiały być przemyślane, ponieważ figura była przekształcona. Nie zachowała się rzeźba Dzieciątka. Wystąpiły takie zniszczenia, które sprawiały, że postrzeganie tej rzeźby było nieco utrudnione. Skupiłam się głównie na uzupełnieniu ubytków w drewnie. To uzupełnienie i jednocześnie zachowawcze potraktowanie konserwacji estetycznej umożliwiło wydobycie tego piękna – podkreśla.

Konserwatorka dzieł sztuki Maja Potrawiak przeprowadziła konserwację Piety z Woli Mędrzechowskiej.

– Pieta właściwie nigdy nie przechodziła profesjonalnej konserwacji. Jej stan był poważny, jeśli chodzi o zakres zniszczeń. Rzeźba została mocno przekształcona w XX wieku. Była pokryta grubymi warstwami zapraw i całkowicie przemalowana. Kolorystyka przemalowania nie była zgodna z gotyckimi wzorcami. Udało mi się określić ułożenie kolorystyczne płaszcza oraz sukni, które zmieniło się względem tego, jak rzeźba prezentowała się przed konserwacją. Został przeze mnie zrekonstruowany płaszcz i suknia – dodaje.

Koszt konserwacji dwóch rzeźb wynosi prawie 99 tys. zł.

76 500 to dotacja z ministerstwa, a ponad 21 500 to wkład diecezji tarnowskiej.

Prace zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu 'Wspieranie działań muzealnych’.

Kolejne eksponaty czekają na konserwację. Muzeum Diecezjalne stara się o dotację z ministerstwa.

Muzeum w święta będzie zamknięte, a ekspozycję będzie można odwiedzać od wtorku.

Exit mobile version