Jaka jest rola teściów w rodzinie? Ogólnopolska konferencja pod patronatem RDN

screen1

’Teściowie, synowe, zięciowie – razem, obok czy przeciwko sobie?’ Taki jest temat ogólnopolskiej konferencji naukowej pod patronatem radia RDN, która odbyła się w Krakowie. Można było w niej uczestniczyć także online.

– Bez rodziny nie możemy sobie wyobrazić życia – podkreśla bp Janusz Mastalski, który od 30 lat zajmuje się tematem rodziny.

Podczas otwarcia konferencji biskup powiedział, że w czasie pandemii i niepokojów, ważne, aby jeszcze bardziej zauważyć rolę rodziny i to, jak ważna jest w niej atmosfera.

– Coraz słabsza psychika, coraz większa pustka duchowa sprawiają, że jesteśmy coraz bardziej agresywni i coraz bardziej nie spełniamy tych ról, które są nam przypisane, niezależnie od tego czy jesteśmy małżonkiem, teściem, zięciem, synową czy dzieckiem – powiedział biskup.

Zdaniem dr hab. Małgorzaty Dudy, prof. UPJPII, prorektor uczelni, koniec grudnia i zbliżające się święta to ważny moment spojrzenia na rodzinę.

– O teściowej jest dużo kawałów i anegdot, nie zawsze pozytywnych, a gdzieś nam ginie teść. Czyżby dlatego, że jest on z reguły troszkę lepszy niż ta teściowa? Ufam, że po tym spotkaniu będziemy pamiętać, że oprócz teściowych są teściowie i że są oni wspaniałymi, potrzebnymi i niezastąpionymi członkami każdej rodziny – dodaje.

Ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak opowiadał w wykładzie o biblijnych teściach.

– Teściowie w Biblii są dobrzy i źli. Nie ma czegoś takiego jak w naszej kulturze, że słowo teściowa czy teść budzą uśmieszek, albo że są kawały o teściowej. W Biblii nie ma konotacji odnośnie teściów. Ten wzór, który jest z Księgi Rodzaju powinien nam towarzyszyć, że to jest pewna dynamika oddalenia się od swoich rodziców, żeby być bliżej nie tylko swojego męża czy żony, ale też bliżej ludzi, którzy byli obcymi a teraz stają się w pewnym sensie drugimi rodzicami – podkreślił prelegent.

Dr Renata Smoleń w swoim wykładzie 'Teściowie jako etap rozwojowy i rola społeczna’ mówiła także o tworzeniu więzi.

– Budujemy więź od otwarcia swego serca, od tego ażeby pokazać swoją empatię, uwagę, zaciekawienie kimś drugim. W tym budowaniu zaciekawienia zarówno teść jak i teściowa mogą rzeczywiście budować autentyczną, empatyczną bliskość z kimś drugim kto wchodzi do naszej rodziny jako zięć, jako synowa – podkreśliła.

W punkcie wyjścia musimy zawalczyć o zgodę na inność mówił ks. dr hab. Jacek Siewiora, prof. UPJPII, który wygłosił wykład 'Inność, wolność i autentyczność w rodzinie’.

– Inność jest pewną cechą, która może być wykorzystana przeciwko drugiemu człowiekowi, ale wcale tak nie musi się stać. Inność rodzi się na kanwie naszego doświadczenia, wieku. W tej inności zawarte są nasze doznania, potrzeby a zatem jeżeli będziemy bezkrytycznie przykładać swoje doświadczenie, swoje potrzeby i uczynimy z nich pewien wzór, do którego będziemy porównywali drugiego człowieka i jego doświadczenie, to się może okazać, że on nam nie będzie pasował do tego wzoru, który my sobie wytworzyliśmy – dodaje.

Konferencja została zorganizowana przez Katedrę Pedagogiki Społecznej Instytutu Pedagogiki i Nauk o Rodzinie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Polskie Towarzystwo Teologiczne oraz Centrum Kształcenia Personalistycznego i Doskonalenia Nauczycieli.

Online uczestniczyło w niej ponad 200 osób.

Exit mobile version