Jakie są osobiste i społeczne konsekwencje wystąpienia z Kościoła katolickiego?

Stochel

– Apostazja pociąga za sobą liczne konsekwencje – mówi radiu RDN ks. dr Grzegorz Stochel. Kapłan jest w tym miesiącu wykładowcą Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II. Już o 17.00 wykład odbędzie się w auli przy tarnowskiej katedrze.

Dyrektor administracyjny Kurii Diecezjalnej podkreśla, że odejście z Kościoła jest aktem formalnoprawnym, ma określone procedury i konsekwencje.

– Jeżeli ktoś decyduje się na akt apostazji, więc opuszczenie wspólnoty ludzi wierzących to naraża się na niebezpieczeństwo jakim może być utrata wiecznego zbawienia. Pamiętajmy o tym, że ten kto mówi Kościołowi nie, to tak naprawdę mówi nie Chrystusowi. Są także społeczne konsekwencje opuszczenia wspólnoty ludzi wierzących. Nie można być świadkiem do bierzmowania, rodzicem chrzestnym. Jeżeli ktoś opuszcza Kościół pozbawia się pogrzebu katolickiego – dodaje.

Ks. Grzegorz Stochel będzie także mówił dlaczego warto pozostać osobą wierzącą?

– Wiara nadaje sens naszemu życiu, cierpieniu i śmierci. Pomaga nam lepiej zrozumieć nas samych oraz otaczający nas świat. Bycie osobą wierzącą ma także konkretne przełożenie na życie codzienne i jego jakość. Wiara pozwala nam nawiązać głębokie relacje z drugim człowiekiem, daje możliwość rozwoju, pozwala zniwelować lęk przed nieznanym, oprzeć się trudom codzienności a także wyzbyć się niepewności jutra i łatwiej przyjąć bolesne doświadczenia – podkreśla.

Ks. dr Grzegorz Stochel spotka się ze słuchaczami Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II w Tarnowie, Nowym Sączu, Bochni, Mielcu i Krużlowej.

Exit mobile version