Pierwsza Komunia Święta w czasie pandemii

komunia

Zbliżający się maj kojarzy się z Pierwszą Komunią Świętą. Jak ją zorganizować podczas pandemii?

Sytuacja epidemiczna nie pozwala na liczne zgromadzenia. W parafiach diecezji tarnowskiej o terminie Komunii decydują rodzice razem z kapłanami.

Uroczystości należy przygotować z zachowaniem zasad sanitarnych – przypomina ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

– Wskazania to mniejsze grupy, na ile pozwala na to powierzchnia kościoła, a także zachowanie innych obostrzeń, czyli maseczki i odległość – dodaje.

W uzasadnionych przypadkach choroby czy kwarantanny, Komunię Świętą można przenieść na inny termin.

Jest możliwość rozmowy z księdzem proboszczem, przesunięcia czy odroczenia nawet o rok. Trzeba pójść na rękę i widzieć szczególne przypadki, które się pojawiają – podkreśla ks. Lelito.

Co z przyjęciem dla gości? Przepisy nie pozwalają dziś na organizację przyjęcia w restauracjach. Maksymalna liczba gości na zebraniu rodzinnym wynosi nadal 5 osób.

Wczoraj minister zdrowia zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony plan dotyczący m.in. wesel i Pierwszych Komunii.

Tymczasem są rodzice, którzy zdecydowali, że przyjęcie dla rodziny zrobią w innym terminie.

– W naszej rodzinie mamy lekarzy, którzy widzą co się dzieje w szpitalach. To oni powiedzieli nam, że nie warto ryzykować teraz, a przyjęcie można przenieść na bezpieczniejsze czasy, np. za dwa miesiące. Po Komunii w tarnowskiej katedrze spotkamy się w gronie najbliższej rodziny, czyli my rodzice i dzieci, a pozostałym wyślemy placki – mówi matka dziecka, które już za kilka dni ma przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej.

Ta rodzina czeka także, aby większość zaproszonych na przyjęcie gości mogła się zaszczepić. Niektórzy są już po pierwszej dawce.

Exit mobile version