Środa Popielcowa rozpoczyna czas pokuty i nawrócenia

popielcowa

Dziś Środa Popielcowa. Wierni idą do kościoła, by posypać głowy popiołem.

– Popielec rozpoczyna Wielki Post. To czas modlitwy, postu i jałmużny. Ten dzień zachęca nas do zastanowienia się nad naszym życiem i postępowaniem – mówi ks. Tomasz Rąpała, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

– W Środę Popielcową podczas Mszy św. przyjmiemy na nasze głowy popiół i usłyszymy słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Popiół powinni przyjąć Ci wierni, którzy postanowili w swoim sercu szczere nawrócenie, tzn. że pod wpływem mocy Słowa Bożego chcą zmienić swoje myślenie i mentalność – dodaje.

W Środę Popielcową w Radiu RDN transmisja Mszy św. z tarnowskiej katedry o godzinie 18.00 pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia.

Tymczasem Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę na temat Środy Popielcowej dotyczącą nałożenia popiołu w okresie pandemii.

W Nocie wskazano, że kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”.

Nota podaje, że następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta. „Potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo – stosownie do okoliczności – sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc” – czytamy w Nocie.

Exit mobile version