Nasza rola jest zawsze taka sama – mamy być znakiem obecności Boga w świecie

klaryski klasztor ss

W Dniu Życia Konsekrowanego o roli o roli zakonów klauzurowych we współczesnym świecie w radiu RDN mówi s. Teresa Izworska, klaryska ze Starego Sącza.

Jak mówi siostra Teresa, misja zakonów klauzurowych na przestrzeni wieków nie zmienia się – siostry mają być znakiem obecności Boga w świecie i wstawiać się przed Nim za ludźmi. Nie zmienia się też zapotrzebowanie na modlitwę wśród wiernych.

W tygodniu napływa do nas nawet kilkaset intencji, czasem nie wszystkie zdążymy spisać – mówi s. Teresa. – Modlimy się nie tylko za poszczególnych ludzi, którzy nas proszą o modlitwę, ale za ojczyznę, za cały świat. Najpierw omadlamy intencje w naszej wspólnocie, a potem w każdy poniedziałek, gdy nie zdążymy wszystkich spisać, wkładamy je do koszyczka, który stoi przy ołtarzu, przy którym kapłan odprawia Mszę Świętą ofiarowaną właśnie w tych wszystkich prośbach, które złożyli wierni.

Klaryski od chwili wstąpienia do zakonu, poza nadzwyczajnymi okolicznościami, nigdy nie opuszczają terenu klasztoru. Ich charyzmat charakteryzuje najwyższe ubóstwo – utrzymują się z robót ręcznych i i ofiarności ludzi. 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego, możemy je wspomóc – wszystkie ofiary zebrane tego dnia na tace, przeznaczone będą właśnie na zakony klauzurowe.

2 lutego to nie tylko nasze święto – zaznacza s. Teresa Izworska. – To jest Dzień poświęcony Ofiarowaniu Pańskiemu, a równocześnie dzień maryjny, więc chcę serdecznie życzyć sobie i słuchaczom, żeby trzymali się Pana Jezusa i Matki Najświętszej. W takiej obronie nie zginiemy. Nawet jeśli przyjdą różne nawałnice, z Matką Bożą i Panem Jezusem zwyciężymy – nie bronią, nie orężem, ale właśnie miłością wyrażającą się w modlitwie i życzliwości, nawet dla tych, którzy są nam nieżyczliwi.

Obecnie w XIII-wiecznym klasztorze w Starym Sączu przebywa 24 siostry. Jak mówi siostra Teresa, wspólnota uszczupliła się z prawie 50 sióstr, ze względu na potrzebę fundacji dwóch kolejnych klasztorów – w Miedniewicach k. Żyrardowa i Sitańcu k. Zamościa, gdzie przeprowadziła się część starosądeckich mniszek.

W Polsce są obecnie 83 klasztory 13 zgromadzeń zakonnych, w których swoje powołanie realizuje 1270 mniszek, a do wstąpienia w ich szeregi przygotowuje się około 50 aspirantek.

Exit mobile version