Chanukowa świeca zapłonie pod tarnowską Bimą

hanukkah g0e53d7a1d 1920

W sobotę, 4 grudnia pod tarnowską Bimą zapłonie kolejna świeczka, symbolizująca świętowanie Chanuki.

To ośmiodniowe święto żydowskie, które powstało na bazie wydarzeń historycznych opisanych w Księgach Machabejskich.

Uznawane jest za jedno z najważniejszych i najradośniejszych świąt judaizmu.

– To jest takie święto żydowskie niebiblijne, to znaczy nie wynikające z jakichś nakazów religijnych, Bożych. To jest taki cykl bardzo radosny. To nie są dni świąteczne w tym sensie, że jakieś modlitwy się odprawia, że jakieś zakazy obowiązują. To zwykłe dni robocze, ale wieczorem, bo to wieczorem zapala się tę świeczkę, zbiera się cała rodzina – tłumaczy prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Adam Bartosz.

Święto Chanuki obchodzi się na pamiątkę tzw. 'cudu chanukowego’, kiedy to w trzecim wieku p.n.e., po wyzwoleniu Jerozolimy przez Machabeuszy, doszło do cudownego rozmnożenia oliwy potrzebnej do podtrzymywania światła w menorze, świeczniku w jerozolimskiej świątyni.

Wyznawcy judaizmu, zarówno ci żyjący w Izraelu, jak i ci rozproszeni po całym świecie, na pamiątkę tych cudownych wydarzeń zapalają świece przez osiem dni po kolei, wypowiadając przy tym świąteczne błogosławieństwo oraz odśpiewując chanukowy hymn.

Chanukowe spotkanie pod tarnowską Bimą rozpoczęło się o godz. 18. Będzie można usłyszeć historię Chanuki i chanukowych świec, skosztować chanukowego pączka, posłuchać chanukowych pieśni i zobaczyć pokaz obrzędowych tańców.

Czytaj także:

https://www.rdn.pl/news/miasto-tarnow-i-komitet-opieki-nad-zabytkami-kultury-zydowskiej-wspolnie-beda-pozyskiwac-fundusze-na-remont-bimy

Exit mobile version