Bp Wieslaw Lechowicz na uroczystosciach 160. rocznicy smierci Adama Mickiewicza

Obchody 160. rocznicy smierci Adama Mickiewicza odbyly sie w Stambule w Turcji. Zorganizowano sympozjum poswiecone osobie i twórczosci autora „Pana Tadeusza” oraz jego zwiazkom z Turcja.

Na zaproszenie konsula generalnego w Stambule, Grzegorza Michalskiego, Msze swiete w Adampolu (Polonezkoy) i Stambule celebrowal Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wieslaw Lechowicz. W uroczystosciach wzial udzial ambasador RP w Turcji, z siedziba w Ankarze, Mieczyslaw Cieniuch.
Biskup Wieslaw Lechowicz podczas kazania zwrócil uwage na milosc wobec Ojczyzny – Polski, jaka charakteryzowala Mickiewicza i jaka charakteryzuje nadal mieszkanców Adampola. Nie co innego jak wlasnie patriotyzm kazal wieszczowi narodowemu wiosna 1855 roku opuscic Paryz i przybyc nad Bosfor. Pragnal skupic w jednym legionie Polaków i tak zjednoczonych dolaczyc do wojska tureckiego w toczacej sie wówczas wojnie z Rosja.
Bp Wieslaw Lechowicz podjal w kazaniu temat tozsamosci narodowej i chrzescijanskiej. Przywolujac teksty z „Ksiag narodu i pielgrzymstwa polskiego” wskazywal na ich ciagla aktualnosc. Trudno sie powstrzymac od refleksji, ze mimo uplywu czasu, twórczosc Mickiewicza wciaz godna jest uwagi. Zawiera bowiem madrosc uniwersalna.
Milosc do Polski nie przeszkadzala Mickiewiczowi w okazywaniu szacunku i braterstwa przedstawicielom innych narodów, podobnie jak i jego wiara katolicka nie tylko ze nie zamykala go, ale otwierala na wspólprace z wyznawcami innych religii. Patriotyzm nie musi prowadzic do nacjonalizmu, a religijnosc do fanatyzmu.
Adam Mickiewicz zmarl 26 listopada 1855 roku w Stambule.

Info: www.emigracja.episkopat.pl

Exit mobile version