Tarnów: Rywalizowali mlodzi organisci

To najwiekszy instrument muzyczny na swiecie, goszczacy w liturgii Kosciola od ponad tysiaca lat. Mowa o organach, których monumentalne brzmienie znaja zwlaszcza uczestnicy dzisiejszego Konkursu Diecezjalnych Studium Organistowskich.

Do Tarnowa zjechali muzycy z czterech polskich szkól, którzy wykonywali kompozycje Jana Sebastiana Bacha oraz utwory wybrane przez samych siebie. Celem takiego konkursu jest inspirowanie mlodych adeptów sztuki organowej do ciaglego podnoszenia swoich umiejetnosci. Wazny jest równiez kontakt z kolegami uczacymi sie w innych jednostkach ksztalcacych organistów, który pozwala podpatrzec to, jak graja inni – mówi ksiadz Grzegorz Piekarz, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie.

Przed konkursem odbyly sie warsztaty, w których uczestniczyl prof. dr hab. Andrzej Bialko z krakowskiej Akademii Muzycznej. Granie na jakimkolwiek instrumencie wymaga talentu, choc nie trzeba go az tak wiele, jak niektórzy sadza. Przy trzech procentach talentu, trzeba wlozyc jeszcze 97% pracy, zeby osiagnac jakis rezultat – uwaza Andrzej Bialko.

Brzmienie organów jest czesto porównywane z orkiestra. Jest to ciekawy instrument, poniewaz laczy on elementy róznych innych instrumentów. Jest instrumentem klawiszowym, a takze detym poniewaz jego istota sa piszczalki – dodaje wykladowca krakowskiej uczelni.

Co ciekawe, zawód organisty, zdominowany niegdys przez mezczyzn, przyciaga w ostatnich latach coraz wiecej dziewczat i kobiet. W ostatniej dekadzie rzeczywiscie jest ich wiecej, a liczba uczacych sie kandydatek siega nawet trzydziestu procent – ocenia ksiadz Grzegorz Piekarz.

To zjawisko dostrzegaja równiez same adeptki. Mozna zauwazyc, ze proboszczowie przekonuja sie do kobiet za organami w kosciele – mówi Hania Zemanek, która w tarnowskim Studium uczy sie od czterech lat.

Konkurs byl czescia piatych tarnowskich Dni Cecylianskich. Decyzja jury ex aequo zwyciezyli Mikolaj Szczesny z Opola i Pawel Grabczynski z Tarnowa.

Pelna lista nagrodzonych:

I miejsce ex aequo dla Mikolaja Szczesnego z Opola ( klasy organów mgr Anny Szczedziny) oraz dla Pawla Grabczynskiego z Tarnowa (klasa organów mgr Wojciecha Szczerby)
II miejsce – Kinga Szalecka – DSO z Tarnowa (klasa org. mgr W. Kaczor)

III miejsce ex aequo dla Macieja Alberta z Opola (klasa organów mgr Anny Szczedziny) oraz dla Pawla Nowaka z Tarnowa (klasa organów mgr Wieslawa Kaczora)

wyróznienie dla Hanny Zemanek z Tarnowa (klasa organów mgr Wieslawa Kaczora)

Posluchaj ksiedza Grzegorza Piekarza, Andrzeja Bialko oraz Hani Zemanek:

Exit mobile version