Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne ma już 30 lat

205720440 785856858788334 4517138901009160167 n

W tarnowskim Ratuszu odbył się jubileusz 30-lecia powstania Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego i prezentacja jubileuszowego dwudziestego piątego numeru „Rocznika Tarnowskiego”.

Towarzystwo zostało założone w 1990 roku przez pasjonatów historii Tarnowa i okolic. Do największych sukcesów jego obecny prezes, Andrzej Szpunar, zalicza m.in. wydanie „Wielkiego Przewodnika Tarnowskiego” Stanisława Potępy, prawdopodobnie jedynego takiego dzieła w Polsce oraz „Encyklopedii Tarnowa”.

Prezes chciałby, by TTK działało jeszcze wiele lat i udało się wydać kolejny numer „Rocznika”, choć marzenia członków Towarzystwa są większe.

– Najważniejszym naszym sukcesem jest to, że trwamy. Proszę pamiętać, że to wszystko jest działalnością o charakterze społecznym. Chciałbym jeszcze, żebyśmy od czasu do czasu zorganizowali jakąś tematyczną konferencję naukową w związku z rozmaitymi rocznicami wydarzeń historycznych.

Jak powiedział Radiu RDN Mieczysław Czosnyka, redaktor naczelny „Rocznika Tarnowskiego”, czasopismo to jest najstarszym w Tarnowie periodykiem o charakterze naukowym i popularnonaukowym.

– Nie byłoby „Rocznika” bez grona zapaleńców, którzy trzydzieści lat temu zdecydowali o powołaniu Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego, którego organem jest właśnie „Rocznik Tarnowski” – podkreśla.

– W gronie tych wielkich ludzi jest Andrzej Niedojadło, zmarły w roku ubiegłym Antoni Sypek i wielu wielkich tarnowian. Naszym celem jest kontynuowanie ich dzieła poprzez to, że piszemy i redagujemy teksty, starając się, aby raz w roku ukazał się „Rocznik Tarnowski”, będący pokłosiem badań nad Tarnowem i Ziemią Tarnowską.

W działalność Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego zaangażowani są pracownicy tarnowskiego Muzeum Okręgowego, naukowcy z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie oraz pasjonaci tarnowskiej historii i kultury.

Częścią obchodów jubileuszu TTK była sesja naukowa, na której wygłoszono referaty poświęcone m.in. związkom rodziny Tetmajerów z Ziemią Tarnowską oraz fundacjom kościelnym Leliwitów Tarnowskich. Był też czas na wspomnienia z początków działalności Towarzystwa.

Exit mobile version