Zabawa: Modlitwa za ludzi, którzy zgineli na drogach

Ten dzien jest dobra okazja, by prosic i apelowac o wieksza ostroznosc na drogach, rozwage, trzezwosc, madrosc i rozsadek – powiedzial ks. Jerzy Krasnicki, dyrektor MIVA Polska i zastepca Krajowego Duszpasterza Kierowców.  W sanktuarium bl. Karoliny w Zabawie odbyly sie obchody Swiatowego Dnia Pamieci Ofiar Wypadków Drogowych.

Na calym swiecie co roku na drogach ginie ponad milion 200 tys. osób. Wedlug policyjnych statystyk od stycznia do konca wrzesnia na drogach w Polsce wydarzylo sie ponad 24 tys. wypadków. Stracilo w nich zycie az 2064 osoby. Blisko 1/3 z nich to piesi. 29,5 tys. zostalo rannych.

W homilii ks. Jerzy Krasnicki, dyrektor MIVA Polska powiedzial , ze same liczby jednak nie odslaniaja rozmiaru bólu i tragedii, które dzieja sie na drogach.

„Zycie tak wielu ludzi zostalo gwaltownie przerwane. Wsród nich jest bardzo wielu ludzi mlodych. Odeszli bez pozegnania, bez sakramentów swietych, pewnie wielu z nich niepojednanych z Bogiem, bez przygotowania na te chwile odejscia z tego swiata.  Wiele smutku, wiele lez, wiele zalu i pretensji nawet do Boga, ze nie ochronil, nie pomógl zachowac zycie.  Wielu zostalo poszkodowanych z trwala niepelnosprawnoscia, kalectwem i glebokimi ranami na duszy. Miejsca tragedii szybko zostaja uprzatniete. Czasem zostaje ustawiony niewielki krzyz,  wiazanka kwiatów, zapalony znicz jako wyjatkowe oznaczenie mety tych, którzy nie dotarli do swego ziemskiego celu. Te miejsca moga byc dla wielu przestroga, przypomnieniem, wymownym pouczeniem, najlepsza profilaktyka” – powiedzial kaznodzieja.

Ks. Jerzy Krasnicki zwlaszcza ludziom, którzy spiesza sie prowadzac samochód proponowal zapamietac powiedzenie„Lepiej stracic jedna minute ze swojego zycia, niz w ciagu jednej minuty stracic swoje zycie”.

Wypadki drogowe, które dzieja sie w ulamkach sekund, dobitnie swiadcza o kruchosci naszego ziemskiego zycia – dodal ks. Jerzy Krasnicki.

„Swiadomosc kruchosci naszego zycia powinna nam pomóc odkrywac wartosc zycia, cenic dana nam kazda chwile. Powinna nas sklaniac do powaznego traktowania zycia, wiekszego szacunku i wiekszej odpowiedzialnosci za zycie swoje i swoich bliznich” – dodal w homilii dyrektor MIVA Polska.

Zastepca Krajowego Duszpasterza Kierowców podkreslil, ze dzien upamietniajacy ofiary wypadków drogowych nie jest okazja do rozdrapywania ran, byc moze jeszcze niezabliznionych. Jak dodal nie jest tez po to, aby przywolywac smutne i traumatyczne przezycia zwiazane z tragediami drogowymi.

„Pragniemy raczej dac wyraz naszej chrzescijanskiej milosci wobec wszystkich ofiar wypadków drogowych. Zmarlym wypraszamy laske wiecznego zbawienia, szczególnie poprzez ofiare Mszy Sw. Okazujemy serdeczne wspólczucie ich bliskim. Modlimy sie  za cierpiacych i poszkodowanych, aby mogli szybko powrócic do zdrowia. Cierpiacy potrzebuja naszej pociechy i troski. Potrzebuja sily i nadziei. W naszej modlitwie nie zapominamy takze o tych wszystkich, którzy spowodowali wypadki, którzy zyja w konflikcie ze swoim sumieniem czy ponosza dotkliwe kary. Chrzescijanska postawa milosierdzia nakazuje nam okazac im szacunek i pamietac o nich w modlitwie. Potepiac nalezy czyny, a nie sprawców” – dodal.

Dyrektor MIVA Polska podziekowal tez wszystkim sluzbom, które spiesza na miejsca tragedii drogowych. Ponadto podkreslil jak wazne sa wszystkie inicjatywy sluzace poprawie bezpieczenstwa na drogach i ratowaniu zycia.

Zastepca Krajowego Duszpasterza Kierowców zachecal tez do noszenia odblasków. Nazwal je „Odblaskami Zycia”. MIVA Polska tez proponuje odblaski i zacheca, by wziac udzial w akcji misyjnej: „Ratujemy zycie – misyjny ambulans”. W ten sposób mozna wspierac w tym roku zakup  ambulansu do misyjnego Centrum Zdrowia prowadzonego przez Siostry Misjonarki Swietej Rodziny w Kithatu w Kenii.

Mszy sw. koncelebrowanej przewodniczyl ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców.  Podczas uroczystosci obecny byl Prokurator Generalny Andrzej Seremet,  przedstawiciele sluzb mundurowych – policji, strazy pozarnej, wieziennictwa, a takze samorzadowcy i przedstawiciele Instytutu Transportu Samochodowego z Warszawy.

Podczas Mszy sw. modlily sie rodziny, które w wypadkach stracily najblizszych. Niedzielna modlitwe poprzedzily warsztaty terapeutyczne. Byla to juz ich kolejna edycja, która zgromadzila ok. 20 osób m.in. z Bialegostoku, Poznania, Lodzi,  Elblaga i Zakopanego.

Nie da sie opisac rozpaczy po stracie dziecka. Warsztaty przyniosly mi spokój, zrozumienie woli Bozej. Wracam tutaj od lat, spokój przychodzi, ale wolno – mówi uczestniczka uroczystosci z Zakopanego, która stracila w wypadku swojego syna.

Po Mszy dalsza czesc uroczystosci odbyla sie przy pomniku Przejscie, gdzie przedstawiciele sluzb, motocyklisci i rodziny ofiar zlozyli symboliczne swiatlo pamieci. Pózniej uczestnicy wysluchali seminarium naukowego na temat programu edukacyjnego dla sprawców wypadków drogowych.

Exit mobile version