Uczennice Szkoły Muzycznej nagrodzone za przypomnienie historii o Placu Magdeburskim

magdeburski

Gabriela Sierak i Izabela Czosnyka z Zespołu Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie otrzymały Nagrodę Przewodniczącej Jury za projekt historyczny 'Póki nie jest za późno”.

Iza i Gabrysia w swoim projekcie magdeburski.pl zajęły się niemal nieznaną kartą wojennej historii tarnowskich Żydów – dawnym placem Magdeburskim, z którego podczas okupacji Niemcy wywozili ich na śmierć, m. in. do Zbylitowskiej Góry, gdzie byli rozstrzeliwani i do obozu w Bełżcu.

– Jako temat wybraliśmy Plac Magdeburski, bo on jest nieupamiętniony w przestrzeni. Wiemy, że zamordowano tu bardzo dużo Żydów, wiemy, jak przedtem plac wyglądał, mamy zdjęcia z tego okresu. Wiemy, że przedtem był tu dworzec autobusowy, znamy dosyć dobrze historię tego placu.

Pracę pt. magdeburski.pl stworzyły pod okiem nauczyciela historii Andrzeja Mleczko.

-Jeśli chodzi o miejsca pamięci narodowej, to od lat się już interesuję tym tematem. Prowadzę własną stronę internetową na ten temat, na której jest już opisanych ponad dwa tysiące obiektów, stąd też pewna wiedza. Jestem również przewodnikiem po Tarnowie, więc mniej więcej wiem, co jest już upamiętnione, a co nie. Dlatego było min łatwo wybrać akurat to miejsce, bo szkoda, aby nie istniało w świadomości tarnowian i ogólnie osób przybywających do miasta.

Plac Magdeburski znajdował się w miejscu pomiędzy dzisiejszymi ulicami Lwowską, Goslara, Mickiewicza i Starodąbrowską, na terenie tarnowskiego getta.

Efektem poszukiwań uczennic i ich nauczyciela jest strona internetowa www.magdeburski.pl

Exit mobile version