Diecezja: list pasterski o roli muzyki w liturgii

„Muzyka sakralna sprzyja odkrywaniu Boga, a nieraz takze ponownemu zblizeniu sie do Niego” – pisze biskup tarnowski Andrzej Jez w liscie pasterskim. Bedzie on czytany w kosciolach diecezji w niedziele, 15 listopada i jest poswiecony roli muzyki w liturgii.

Biskup Tarnowski zacheca wiernych, aby uczestniczac w liturgii czynnie angazowali sie w spiew. „Niewatpliwie bardzo skutecznie wspomaga on nasza modlitwe i pobudza nasze serca, które dzieki niemu zyskuja zdolnosc do owocniejszego przezywania zbawczych tajemnic Chrystusa. Muzyka liturgiczna pomaga takze w skupieniu oraz sklania do medytacji. Dzieje sie to nie tylko wtedy, kiedy sami spiewamy, ale takze, gdy sluchamy spiewu scholi, chóru czy tez muzyki organowej” – napisal ordynariusz diecezji tarnowskiej.

Bp Jez cieszy sie z istnienia w diecezji tarnowskiej stale zwiekszajacej sie liczby chórów, scholi, a takze orkiestr parafialnych. Jak dodaje w liscie, wiele z nich prezentuje bardzo wysoki poziom twórczosci rozslawiajacy kulture muzyczna diecezji.

W liscie pasterskim, biskup podkresla tez role organisty, na którym w parafii spoczywa odpowiedzialnosc za spiew i muzyke podczas liturgii.

„Serdecznie dziekuje wszystkim organistom, którzy z oddaniem wykonuja swoja prace, dajac zarazem swiadectwo swej wiary i oddania Kosciolowi. Zachecam takze, aby w parafiach naszej diecezji spiew mógl sie opierac nie tylko na osobie organisty, ale takze na licznych psalterzystach, scholach i chórach tworzonych z dzieci, mlodziezy i osób doroslych. Takie czynne zaangazowanie wielu osób z pewnoscia przyczyni sie do podniesienia piekna liturgii oraz owocniejszego jej przezywania” – zacheca bp Jez.

Tymczasem piszac o zasadach dotyczacych muzyki liturgicznej, biskup przypomina, ze nie mozna zastepowac piesni liturgicznych przez piosenki religijne. Bp Andrzej Jez jednak bardzo wyraznie podkresla wartosc, jaka w wychowaniu chrzescijanskim pelni piosenka religijna oraz przynaleznosc m.in. do zespolów mlodziezowych. „Z wielkim pozytkiem mozna organizowac poza liturgia spotkania ewangelizacyjne oraz nabozenstwa, którym bedzie towarzyszyc wykonywanie tego rodzaju muzyki” – dodaje.

Biskup Tarnowski zaprasza tez na uroczystosci z okazji 50-lecia Diecezjalnego Studium Organistowskiego, które przygotowuje muzyków koscielnych. Studium zostalo zalozone w roku 1965 przez sp. ksiedza Kazimierza Pasionka, który przez 40 lat byl takze jego dyrektorem. Obecnie w Studium ksztalci sie 107 uczniów na siedmiu rocznikach. Z uczniami pracuje wykwalifikowana kadra dydaktyczna. Z wykladami i koncertami zapraszani sa profesorowie z polskich uczelni muzycznych, takich jak Akademia Muzyczna w Krakowie czy Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczniowie Studium Organistowskiego z powodzeniem biora udzial w krajowych i miedzynarodowych konkursach organowych.

Uroczyste obchody jubileuszu Diecezjalnego Studium Organistowskiego beda mialy miejsce w sobote, 21 listopada w przeddzien liturgicznego wspomnienia sw. Cecylii – patronki muzyków koscielnych. Podczas Mszy swietej, sprawowanej o godz. 10.00 w kosciele akademickim pw. sw. Józefa w Tarnowie, zgromadzeni beda dziekowac za pól wieku pracy nauczycieli i uczniów Studium Organistowskiego w sluzbie liturgii. Po zakonczeniu Mszy odbedzie sie odsloniecie pamiatkowej tablicy poswieconej ks. Kazimierzowi Pasionkowi oraz nadanie jego imienia Diecezjalnemu Studium Organistowskiemu w Tarnowie.

 

 

 

Exit mobile version