Tarnów: Obraz „Wniebowzieta Patronka Miasta” goscinnie w Muzeum Diecezjalnym

W tarnowskim Muzeum Diecezjalnym mozna przez najblizsze dni ogladac obraz Stanislawa Klimowskiego „Wniebowzieta Patronka Miasta”. W sobote, w ramach konczacego sie Tygodnia Kultury Chrzescijanskiej, przyblizono sylwetke malarza oraz symbolike jego dziela.

Prezentacja obrazu oraz powiazany z nia wyklad byly czescia realizowanego przez muzeum cyklu „Poznajmy Nieznane”. Symbolike dziela, przedstawiajacego Maryje unoszona przez aniola, przyblizyl dyrektor tarnowskiego muzeum. Jak sie okazuje, widoczne w dolnej czesci obrazu miasto to Nowy Wisnicz, z którym Stanislaw Klimowski byl przez wiele lat zwiazany. Niecodzienna jest takze m.in. zlota szata aniola oraz pawie pióra, z których skladaja sie jego skrzydla. Obraz mozna rozumiec takze w wymiarze uniwersalnym. Mysle, ze wystawa przyblizy wiernym fakt, ze tegoroczny Dzien Papieski przezywalismy pod haslem „Jan Pawel II – patron rodziny” oraz zwróci uwage na rodzine, jaka jest parafia. Wiez z kosciolem parafialnym jest zywa i warto do niej wracac – dodaje ksiadz pralat Tadeusz Bukowski, dyrektor Muzem Diecezjalnego w Tarnowie.

Postac artysty przyblizyla Bozena Faglio z Muzeum Ziemi Wisnickiej. Posiadal znakomity warsztat, który wyksztalcil w Krakowie. Reprezentowal malarstwo tradycyjne, malujac portrety, pejzaze, równiez obrazy sakralne. Pomimo zmieniajacych sie kierunków w sztuce, jego dziela nadal zachwycaja wielu odbiorców – ocenia historyk sztuki.

Dzielo „Wniebowzieta Patronka Miasta” znajduje sie na co dzien w parafii nowowisnickiej. Obraz przypomina prawde, ze Maryja nieustannie czuwa nad wszystkimi. Spogladanie na niego na pewno pomaga o tym pamietac – uwaza ksiadz Krzysztof Wachala, proboszcz parafii w Nowym Wisniczu.

Obrazem towarzyszacym wystawie jest dzielo Stanislawa Klimowskiego przedstawiajace kosciól parafialny w Nowym Wisniczu.

Posluchaj ksiedza pralata Tadeusza Bukowskiego:

Posluchaj Bozeny Faglio:

Posluchaj ksiedza proboszcza Krzysztofa Wachaly:

Exit mobile version