Tarnów: Studentka z Chin na pierwszym roku teologii

Goscie z dalekich Chin sa w gronie studentów, którzy beda zglebiac teologie na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawla II w Krakowie. Na razie to dwie osoby – mloda kobieta i kaplan. Jednak chetnych do przyjazdu do Polski jest o wiele wiecej.

Trudna jest sytuacja Kosciola w Chinach. Katolicy stanowia niecaly jeden procent spoleczenstwa. Wspólnoty katolickie skladaja sie w duzej mierze z malych, wlasciwie rodzinnych grup, rozproszonych na duzym terenie, chociaz istnieja takze miejscowosci, w których procent katolików jest na tyle znaczacy, ze moga funkcjonowac, jak normalna parafia. Oficjalny system nie ulatwia zycia katolikom. Nie mozna prowadzic oficjalnie dzialalnosci misyjnej, a kontakty z katolikami z zewnatrz sa utrudnione. Ograniczone sa takze mozliwosci edukacji religijnej dzieci i mlodziezy.

Taka sytuacje Kosciola zobaczyl na wlasne oczy tarnowski kaplan ks. dr Czeslaw Noworolnik. W 2008 roku jako Sekretarz Komisji Misyjnej Episkopatu Polski wraz z o. Antonim Koszorzem (SVD) byl w Chinach. Od tego czasu caly czas myslal jak Kosciól w Polsce móglby wesprzec tamtejszych katolików.

„Pamietam do dzis, jak mlodzi Chinczycy na spotkaniach indywidualnych i z róznymi grupami mlodziezowymi prosili nas – ksiezy z Polski, by im pomóc. Byli pelni entuzjazmu i pragneli poznawac Chrystusa i Kosciól” – opowiada kaplan.

Po latach przygotowan ruszyl wlasnie tarnowski projekt „Made for China”, w ramach którego diecezja tarnowska chce zapraszac mlodych katolików z Chin do studiowania teologii. „Wiedza zdobyta w trakcie studiów bedzie dla nich dobrym przygotowaniem do aktywnego zaangazowania sie w dziela ewangelizacyjne w swoim lokalnym Kosciele. W Polsce mogliby przebywac ok. pieciu, szesciu lat, a pózniej wróca do swojego kraju. Jako liderzy beda mogli m.in. prowadzic katechezy i wspierac dzialalnosc grup parafialnych, przekazywac wiedze, która zdobyli w czasie studiów” – wylicza koordynator projektu.

Joachima, która skonczyla w Chinach studia, zaczela naukowa przygode z teologia w Tarnowie.

„To przyjemnosc tutaj studiowac. W Chinach nie mamy takiej mozliwosci. Jestem szczesliwa, bardzo lubie Tarnów” – powiedziala radiu RDN.

W Tarnowie jest tez kaplan – ks. Shi, który bedzie sie ksztalcil, podejmujac studia licencjackie. Kiedy lepiej nauczy sie polskiego wezmie tez udzial w kursach m.in. kierownictwa duchowego. Ponadto bedzie ojcem duchownym swieckich studentów z Chin, których wiecej moze przybyc do Tarnowa.

Dwójka studentów intensywnie uczy sie jezyka polskiego i angielskiego, by mogli korzystac z fachowej literatury. Mloda Chinka bedzie mogla zdawac niektóre egzaminy po angielsku. Czesc wykladów ma juz w jezyku polskim, ale uczestniczy tez w zajeciach indywidualnych, podczas których moze z wykladowcami rozmawiac po angielsku. Pomagaja jej tarnowscy swieccy studenci.

Kolejna mloda osoba juz czeka na przyjazd do Tarnowa. Zostala poslana przez tamtejszego biskupa, gotowe sa takze dokumenty, ale potrzeba pieniedzy na przyjazd i pobyt. Ponadto jest jeszcze okolo dziewieciu zgloszen mlodych ludzi, którzy wyrazaja wole podjecia studiów w Polsce.

„W ramach projektu, do realizacji którego chcemy zaangazowac rózne instytucje naszego lokalnego Kosciola, a takze misyjne organizacje polskie i miedzynarodowe, musimy zapewnic studentom odpowiednie warunki materialne i mieszkaniowe. Fundusze zamierzamy pozyskiwac w ramach wspólpracy z instytucjami i osobami prywatnymi, zgodnie ze statutem Stowarzeyszenia Sinicum. Projekt bedzie realizowany takze w scislej wspólpracy z osrodkiem China Zentrum z Sankt Augustin w Niemczech”- mówi ks. Noworolnik, wiceprezes Sinicum.

Pieniadze na rozpoczecie projektu pochodzily z datków wiernych. Taki byl cel jednego z festynów misyjnych w Tylmanowej, która slynie z ofiarnosci misyjnej.

Szczególy jak mozna pomóc w edukacji mlodych Chinczyków mozna znalezc na stronie Stowarzyszenia Sinicum (www.sinicum.pl).

Na ten cel mozna przekazywac darowizny a takze 1 proc. podatku z dopiskiem „Made for China”. Nie mniej wazne jest wsparcie modlitewne, o które prosza organizatorzy.

Tymczasem dwie osoby z Chin uczestniczyly w inauguracji nowego roku akademickiego. Uroczystosci odbyly sie 13 pazdziernika w auli Wyzszego Seminarium Duchownego. Na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawla II w Krakowie studiuje obecnie 270 osób. Na pierwszym roku nauke rozpoczelo 40 studentów. Wiekszosc to kandydaci do kaplanstwa. Na pierwszy rok zglosilo sie 9 osób swieckich.

W inauguracji uczestniczyl biskup tarnowski Andrzej Jez, a takze bp Stanislaw Salaterski, bp Wladyslaw Bobowski oraz parlamentarzysci, samorzadowcy, rektorzy innych uczelni i przedstawiciele sluzb mundurowych. Podczas uroczystosci bylo tez wystapienie dziekana Wydzialu Teologicznego ks. dra hab. Janusza Królikowskiego, prof. UPJPII i wyklad inauguracyjny ks. dra hab. Stanislawa Garnczarskiego na temat poczatku  polskiej piesni koscielnej. Odbylo sie takze slubowanie studentów pierwszego roku. Ponadto bp Jez wreczyl nominacje dla wykladowców uczelni.

Exit mobile version