Praktycznie i ekologicznie – I Targi Innowacji ITAR 2022

286959597 1188363468617616 3247878219459238814 n

Biodegradowalne tworzywa, stelażowy system ochrony przeciwpowodziowej, urządzenie do szybkiej diagnostyki psychofizjologicznej, a także inne wynalazki, które mogą ułatwić człowiekowi życie i pomóc zadbać o środowisko zaprezentowano na I Targach Innowacji ITAR 2022.

Jak mówi dr inż. Wojciech Panna, prezentujący na targach stelażowy system przeciwpowodziowy, jest to wynalazek, który znacznie ułatwi ochronę życia i mienia ludzkiego przed powodzią.

– Ma on być rozstawiany w momencie, kiedy wiemy, że fala kulminacyjna przyjdzie w rejony zalewowe i ma on być substytutem powszechnie używanych worków z piaskiem czy rękawów przeciwpowodziowych. Worki z piaskiem rozkłada na odcinku stu metrów przez 10 godzin czterdziestu ratowników. Natomiast stelażowy system przeciwpowodziowy na odcinku stu metrów rozłoży w godzinę ośmiu ratowników.

Konstruktorzy urządzenia do diagnostyki psychofizjologicznej SDP-system zapewniają, że to innowacyjne urządzenie wesprze prace lekarzy, psychologów, ale także może być wykorzystywane w badaniach naukowych. Psycholog Grzegorz Załęski podkreśla, że system polepszy jakość testów psychofizjologicznych i skróci czas ich trwania.

– Dzięki temu systemowi badania przesiewowe można wykonać w 15, 20 minut, sprawdzając różne aspekty ludzkiego umysłu, a więc funkcjonowanie poznawcze, pamięć, uwagę, szybkość myślenia, ale też cechy temperamentalne czy osobowościowe, które są zintegrowane. Stąd nazwa naszego systemu: Zintegrowany System Diagnozy Psychofizjologicznej, bo mamy też elementy fizjologii naszego ciała, a więc na przykład mierzenie tętna jednocześnie podczas badania.

Pracownicy naukowi i studenci Akademii Górniczo-Hutniczej zaprezentowali biodegradowalne tworzywo, które można wykorzystać w produktach codziennego użytku. Dr Piotr Szatkowski wyjaśnia, że nowe tworzywo nie tylko nie zanieczyści środowiska, ale może użyźnić glebę.

– Powinno się używać materiałów, które rozkładają się pod wpływem sił biologicznych, takich jak grzyby czy bakterie, to jest taki proces, jaki mamy w kompostownikach. My na uczelni, na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki opracowaliśmy nasze biotworzywo, które jest w stanie spełnić wymogi dotyczące takich elementów, jak łyżki, doniczki, talerzyki i słomki. Po zużyciu taki materiał rozkłada się w glebie, wydzielając wodę i CO2 i tę glebę jeszcze użyźniając. Tak więc to tworzywo jest całkowicie neutralne dla środowiska.

O nagrodę powalczy dziewięć wynalazków. Warto wspomnieć, że przyznana zostanie także Nagroda Publiczności, która głosując na specjalnych kartach, może wybrać swojego faworyta.

I Targi Innowacji ITAR 2022 wpisują się w obchody Tarnowskiego Roku Szczepanika.

https://www.rdn.pl/news/dziewiec-wynalazkow-powalczy-o-tytul-najlepszego-w-ans-ruszaja-i-targi-innowacji-itar-2022

Exit mobile version