Jan Szczepanik wrócił do Tarnowa!

IMG 1258

W 150. rocznicę urodzin wynalazcy w mieście rozpoczęły się główne obchody, które mają upamiętnić postać Jana Szczepanika.

Nazywany 'polskim Edisonem’ odkrywca do Tarnowa wjechał bryczką zaprzęgniętą w konie…

– Bardzo elegancka, kolor biały, w postać Jana Szczepanika wcielił się jeden z naszych uczniów, żona Wanda to też uczennica szkoły im. Jana Szczepanika – opisywał Sławomir Sus, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie. – Bardzo jestem dumna z mojego męża, który wiele osiągnął i możemy się teraz szczycić się teraz tym świetnym wynalazcą, bardzo się cieszę z jego sukcesu – chwaliła Jana Szczepanika żona Wanda. – Z biegiem lat jestem coraz bardziej odkrywaną postacią – przyznaje Jan Szczepanik – mówili w rozmowie z naszą reporterką Jolantą Moździerz dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie Sławomir Sus oraz uczniowie Oliwier i Wiktoria.

Przechodnie, którzy przyglądali się uroczystościom przyznali, że jest to bardzo dobra i potrzebna inicjatywa.

– Bardzo fajna akcja, super, że ktoś na to wpadł. – Pierwszy raz coś takiego widzę, ale to powinno być zrobione na większą skalę. Za mało to ma popularności, a to był człowiek, który powinien być dumą, nie tylko Tarnowa, ale i Polski, a tak jakoś zapomnieliśmy o nim, o jego osiągnięciach, on był geniuszem jak na swoją epokę, a my powinniśmy z tego korzystać. – Za mało ludzie wczytują się w historię, w to, co zrobił dla Tarnowa i dla całego świata. Zamknąć w kadrze kolorowym chwilę, nie każdy potrafi, a on dał nam tę możliwość.

Prezes Fundacji im. Jana Szczepanika Mieczysław Czosnyka, podkreśla, że Szczepanik może inspirować dziś, nie tylko ze względu na swoje odkrycia.

– Szczepanik jest tak piękną postacią, która łączy, po pierwsze ludzi bardzo różnych kręgów, różnych kultur. Jest taką postacią, jak wiemy, ponad wszelkimi podziałami. Dzisiejszy dzień, 13 czerwca, w roku 1872, kiedy Jan Szczepanik się urodził, był to czwartek, dzisiaj mamy przepiękny, słoneczny poniedziałek, w mieście Tarnowie i tutaj właśnie patrzę, tutaj pod katedrą podjeżdża bryczka z Janem Szczepanikiem, oczywiście z odtwórcą jego roli, bo nasz Jasiek, gdyby miał dzisiaj 150 lat, to pewnie ciekawie by wyglądał.

Na tarnowskim rynku została też wykonana z drona wspólna fotografia z Janem Szczepanikiem. O godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy 'Jan Szczepanik – geniusz, wynalazca, konstruktor’, na który organizatorzy zapraszają do Muzeum Historii Tarnowa i Regionu.

Cały ten rok w Tarnowie został poświęcony właśnie Janowi Szczepanikowi. Obchody tego miesiąca zakończą się we wtorek 14 czerwca. Wtedy w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie odbędą się Targi Innowacyjności ITAR 2022. W planach są kolejne wydarzenia, które mają potrwać do listopada tego roku.

Jan Szczepanik pochodzi z okolic Krosna. W swoim życiu związany był także m.in. Jasłem, Przemyślem, Sanokiem i Tarnowem, w którym się osiedlił. Tutaj zmarł 18 kwietnia 1926 roku. Spoczywa na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Jest autorem ponad 50 wynalazków, mimo, że w swojej dziedzinie był samoukiem. Jan Szczepanik wynalazł m.in. teletroskop, system barwnego tkactwa, barwnej fotografii, film dźwiękowy, fotometr czy kamizelkę kuloodporną.

Exit mobile version