Układanie kostki brukowej – co musisz wiedzieć?

20220426155506 g495c16cf866a7cd7b4fc1028d48da7eebcc8f6624a07b3d387b278ee1ce348d3031b6f005b5982af247bdf54411023ff 640

Wiosna to zwykle czas zmian dla naszych domów i podwórek. Wiele osób stawia wtedy np. na modyfikacje wyglądu podjazdu, czy wytyczenie nowych ścieżek wokół domu. Jeśli zdecydujemy się użyć do tego kostki brukowej, powinniśmy wiedzieć jak się do tego zabrać, jakie mogą być tego koszty i czy warto robić to samemu. O tym wszystkim przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Układanie kostki brukowej — jak się do tego przygotować?

Jeśli wybraliśmy już miejsce, w którym chcielibyśmy zmienić nawierzchnię, pierwszą rzeczą powinien być wybór materiału. Rodzajów, kolorów i wzorów kostek brukowych jest na naszym rynku ogromna ilość, te parametry można więc dobrać według własnego poczucia estetyki. Ważniejsza jest grubość. Kostka brukowa o grubości 4 cm nadaje się jedynie do wytyczenia nieobciążanych chodników, czy opasek wokół budynku. Jeśli zależy nam na położeniu nowej nawierzchni na podjeździe, bądź w miejscach, po których często chodzą ludzie, warto wybrać modele o grubości co najmniej 6 cm. Jeśli posiadamy autobusy, lub inne ciężkie pojazdy, zaleca się użycie materiału o grubości 10 cm.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego wgłębienia o rozmiarze zależnym od przeznaczenia (ok. pół metra jeśli będą na nie oddziaływały spore siły, 15-20 cm dla ścieżki ogrodowej). Następnie należy wyprofilować i zagęścić dno wykopu tak, aby łatwo można było odprowadzać wodę. W przypadku braku możliwości wykonania spadków trzeba zastanowić się nad montażem odwodnienia liniowego nawierzchni. Po tym działaniu należy wzmocnić podłoże gruntem wymieszanym z odrobiną wody i cementem.

Ostatnim krokiem przed przejściem do układania kostki jest mocowanie obrzeży (krawężników) na warstwie zagęszczonej mieszanki betonowej.

Jak układać kostkę?

Kostkę brukową powinno się układać na wyrównanym podłożu w dowolny wzór lub rzędami. Elementy powinny być ciasno osadzane blisko siebie. Dobrym zwyczajem jest układanie kostki z trzech palet na przemian, dzięki czemu gotowa powierzchnia będzie się charakteryzowała ciekawą tonacją. Do docinania elementów skrajnych warto używać odpowiednich urządzeń, jak szlifierka kątowa. Po skończonej pracy należy przejechać po ułożonej nawierzchni powierzchniowym wibratorem z gumową nakładką. Ostatnim krokiem jest posypanie ułożonej kostki warstwą piasku.

Ile kosztuje układanie kostki brukowej przez specjalistów?

Jak widać, układanie kostki jest dość czasochłonnym i żmudnym procesem. Warto więc zastanowić się nad alternatywą w postaci zatrudnienia odpowiedniej firmy. Usługi brukarskie można w tej chwili zamówić przez internet. Najpopularniejszym sposobem jest wpisanie frazy układanie kostki brukowej na oferteo.pl. Dla przykładu, po wpisaniu w wyszukiwarkę tego portalu słów „układanie kostki brukowej poznań” otrzymamy ok. 450 wyników — specjalistów, którzy oferują tego typu usługi w okolicach tego miasta. Najlepsze oferty znajdują się zwykle na górze listy.

Z firmą oferującą usługi układania kostki rozliczamy się na podstawie powierzchni, jaka została ułożona. Średnia cena w tym roku w Polsce waha się pomiędzy 50 a 60 zł za metr kwadratowy ułożonej kostki. Jeśli jednak chcielibyśmy, żeby kostka była ułożona w wybrane wzory, bądź wybierzemy kostkę szlachetną lub granitową, brukarz potrafi wywindować cenę nawet do 120 zł za metr. Do tego musimy oczywiście dodać koszty materiałów. Nie jest to mała kwota, pozwoli ona jednak zaoszczędzić sporo czasu i zdecydowanie zmniejszyć szansę na niepowodzenie, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia w układaniu kostki.

Exit mobile version