Hulajnogi pojawiły się na ulicach Nowego Sącza. Jak się nimi poruszać?

hulajnoga

Na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów. Obok rowerów i motocykli w ostatni czasie w Nowym Sączu mamy też więcej elektrycznych hulajnóg, które można wypożyczyć. Jak się powinniście poruszać na tych wszystkich „letnich” środkach lokomocji i o czym pamiętać, żeby nie dostać mandatu?

Pogoda za oknem zmienna, ale wystarczy, że słońce na moment wyjdzie zza chmur i już na drogach przybywa rowerzystów. Jest to też kusząca alternatywa dla tych, którzy z obawą obserwują rosnące ceny paliw.

Policja przestrzega kierowców zarówno jednośladów, jak i samochodów. – Dbajmy o siebie nawzajem. Generalnie czujność na drodze musi być zachowana, tylko wtedy możemy dojechać do celu bezpiecznie do siebie i innych użytkowników ruchu – mówił nam naczelnik sądeckiej drogówki, Bogdan Łęczycki.

Od tego tygodnia na terenie Nowego Sącza można wypożyczać za pomocą aplikacji elektryczne hulajnogi. To sprawiło, że więcej osób z nich korzysta.

Przed wejściem na hulajnogę, pamiętajcie, że to wy jesteście kierowcami i to od was zależy bezpieczeństwo na drodze – mówi Marcin Maliszewski z blinkee.city. – Nie jeździmy w dwie osoby, uważamy na bruk, zwłaszcza gdy jest ślisko, dostosowujemy prędkość. Nie hulajnogi powodują jakieś wykroczenia, tylko ludzie – dodaje.

Nie każdy może jednak legalnie korzystać z takiego sprzętu. Aby jeździć hulajnogą trzeba mieć przynajmniej 10 lat. Starsi, ale tylko do osiemnastki muszą mieć kartę rowerową albo uprawnienia kategorii AM, A1, B1 lub T. Hulajnogą trzeba jeździć drogą, ale tylko tam, gdzie ograniczona jest prędkość do 30 km/h.

Jeżeli jest dopuszczalna już większa prędkość na drodze, to hulajnogą możemy poruszać się po drogach dla rowerów, ścieżką rowerową, albo chodnikiem. Tylko nie możemy po ścieżkach dla rowerów jechać szybciej niż z prędkością 20 km/h, tak też, jak w każdym innym miejscu, ale na chodniku, mamy poruszać się z prędkością zbliżoną do pieszego – mówi Bogdan Łęczycki.

Na chodniku to hulajnoga jest gościem, a pieszy zawsze będzie miał pierwszeństwo, wiec trzeba mu je udzielać.

W ten weekend na drogach przybędzie motocyklistów. Szczególnie w sobotę, gdy pojadą w pielgrzymce z Zawady do Krynicy i później Doliną Popradu pod Ołtarz Papieski. Tomasz Tokarz z forum motosacz.pl zaprasza na to oficjalne rozpoczęcie sezon, ale też przypomina, o tym, co robić przed wyruszeniem w pierwszą, wiosenną trasę motocyklem.

Ciśnienie w oponach jest bardzo ważne. Motocykl może błądzić, wężykować przy małej ilości powietrza. Sprawdzamy też naciąg łańcucha, olej i potrzebne płyny – wymienia.

Warto sprawdzić też, czy motocykl jest w pełni sprawny. W razie potrzeby zabierzcie go do mechanika lub na przegląd do stacji diagnostycznej. Policja radzi też, aby już na drodze, zachować czujnym.

Patrzymy w lusterka. Niestety już odnotowaliśmy pierwszy wypadek z udziałem motocyklisty na alejach Piłsudskiego. Doszło do wymuszenia pierwszeństwa. Na szczęście nie jest to wypadek tragiczny w skutkach, jednak są poważne obrażenia. Przede wszystkim kierowcy muszą zwracać uwagę na motocyklistów, a motocykliści na przepisy, w tym te dotyczące prędkości – mówi szef sądeckiej drogówki.

Prędkość zachowana będzie na pewno na trasie Doliną Popradu z Zawady do Starego Sącza. Jeżeli chcecie do nich dołączyć, w niedzielę (24.04) o 9.00 wyruszają spod parafii Matki Boskiej Bolesnej w Nowym Sączu. Z kolei o 12.00 w Starym Sączu zaplanowana jest Msza św. i błogosławieństwo motocyklistów, a także piknik.

Exit mobile version