Zaraz po Wielkanocy w Nowym Sączu pojawia się hulajnogi elektryczne [WIDEO]

konf ratusz hulajnoga 4 2022009

70 elektrycznych hulajnóg pojawi się po świętach wielkanocnych na ulicach Nowego Sącza. Władze miasta podpisały umowę partnerską z operatorem, z której wynikają również zniżki dla posiadaczy Karty Nowosądeczanina.

Przy pomocy dedykowanej aplikacji będzie można wynajmować hulajnogi. Mogą z nich korzystać samodzielnie osoby od 18 roku życia.

Pojazdy mają się znaleźć między innymi na rynku w Nowym Sączu, w okolicy galerii handlowych, parków, dworców i deptaków.

Hulajnogi będą się poruszać z prędkością maksymalną do 20 km/h. – Powinny z nich korzystać osoby pełnoletnie. Maksymalna dopuszczalna waga to 120 kg. Ponadto hulajnogą może jechać jedna osoba. Z drugiej strony jedna osoba może przy pomocy jednej aplikacji uruchomić kilka hulajnóg, jeśli ktoś chce jechać w większym gronie – wyjaśniła Beata Cieszyńska, właściciel firmy, która jest operatorem hulajnóg w Nowym Sączu.

Za uruchomienie przejazdu będzie się płacić 2 złote, a następnie 69 groszy za minutę jazdy. Posiadacze Karty Nowosądeczanina mają 15 procent rabatu.

Hulajnogi mają być dostępne 24 godziny na dobę. Co ważne, nie wszędzie będzie można je zostawić. – Jest to zabronione na terenie kościołów, cmentarzy, szpitala, strefy płatnego parkowania, Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego oraz na stacjach i przystankach PKP oraz w korytach rzek. Będą też wskazane miejsca, gdzie powinno się zostawiać hulajnogi. Są to tzw. parkingi dla hulajnóg – mówi Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza.

A jak bezpiecznie korzystać z takiego środka transportu? – Trzeba dostosować prędkość jazdy do warunków – zwłaszcza gdy jest ślisko. Zgodnie z przepisami, w przypadku braku ścieżki rowerowej, piesi mają pierwszeństwo. Liczę, że mieszkańcy Nowego Sącza będą zwracali uwagę na innych uczestników ruchu – podkreślił Marcin Maliszewski, prezes firmy, która dostarczy hulajnogi na ulice Nowego Sącza.

Docelowo powinno się jeździć hulajnogami po ścieżkach rowerowych lub po drogach z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Jazda po chodniku jest możliwa tylko w przypadku braku ścieżki lub drogi z takim ograniczeniem.

Exit mobile version