Dzikie zwierzęta budzą się z zimowego snu. Na co powinniśmy zwracać uwagę?

jezyk

Unikanie dokarmiania dzikich zwierząt, powstrzymywanie się od ich głaskania, czy zwracanie szczególnej uwagi podczas jazdy w rejonach leśnych – to główne zasady, których musimy przestrzegać w kontaktach z leśną fauną.

Okres kalendarzowej wiosny to czas, kiedy w Tarnowie i nie tylko coraz częściej możemy spotkać dzikie zwierzęta.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Paweł Wałaszek przestrzega jednak, by zachować wobec nich daleko idącą ostrożność i ich nie dokarmiać.

– Przez wszystkie te lata zawsze Państwu przypominam, a zwłaszcza tym, którzy mieszkają na obrzeżach miasta, aby swoje resztki ze stołu, w tym przypadku ze stołu świątecznego, nie wystawiali dla 'leśnych gości’. Można ich tym bardzo łatwo przyzwyczaić do tego co spowoduje, że ich odwiedziny będą częste i uciążliwe.

Warto też pamiętać, by dzikich zwierząt nie dotykać ani nie brać na ręce, co zwłaszcza chcą robić dzieci, gdyż mogą być chore na wściekliznę.

– Na szczęście do tej pory nie mamy pełnego wybuchu tej choroby, ale zawsze trzeba się o to martwić. Głaskanie czy branie na ręce zwierząt, które są dla nas nieznane, jest zawsze problematyczne i rodzice muszą zachować trzeźwość umysłu. Nie cieszyć się z dziećmi, że mamy piękne zwierzątko 'na oku’, tylko pomyśleć, jakie to może przynieść zagrożenia – dodaje Paweł Wałaszek.

Ważne jest także odpowiednie zachowanie kierowców, którzy jeżdżą drogami w pobliżu lasu lub miejsc, gdzie mogą przechodzić zwierzęta. Wypadki z udziałem dzikich zwierząt niestety są coraz powszechniejsze i mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia uczestników ruchu.

– To są trudne sytuacje. Nie zawsze ranne zwierzęta zostają na miejscu i znajdowanie ich oraz niesienie pomocy często przysparza problemów. Najczęściej kończy się tym, że te zwierzęta padają, albo męczą się gdzieś w ostoi leśnej i nie jesteśmy w stanie im pomóc. Dlatego każdy kierowca powinien dbać o przestrzeganie prędkości. Zresztą przepisy są dla nas dość jasne. Korzystajmy z lasu, z naszej przyrody, ale musimy pamiętać o zagrożeniach dla nas czy naszych pociech i wtedy ta wiosna będzie dla nas jak najbardziej szczęśliwa – mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie.

Chodząc po lesie warto także pamiętać o zagrożeniu ASF. Groźny wirus, który mogą roznosić dziki można przynieść do gospodarstwa nawet na butach.

Co prawda w powiecie tarnowskim zniesiono obostrzenia, ale sytuacja jest wciąż monitorowana.

Więcej o zniesieniu czerwonej strefy w związku z ASF przeczytasz tutaj:

https://www.rdn.pl/news/w-powiecie-tarnowskim-zniesiono-czerwona-strefe-w-zwiazku-z-asf-zagrozenie-minelo

Exit mobile version