Tradycja wciąż żywa! Rolnicy święcą pola i zanoszą na nie krzyże

krzyzyk

Poniedziałek Wielkanocny to nie tylko tradycja związana z polewaniem innych wodą. Rolnicy, sadownicy czy osoby, które prowadzą przydomowe warzywniki, wciąż święcą swoje uprawy i pola. W regionie sądeckim tworzy się też ozdobne krzyże z wcześniej rozebranej na części palmy wielkanocnej i zanosi je na rolę. W ten sposób rolnicy proszą o łaski i urodzaj w nadchodzącym roku.

Krzyże przygotowuje się już w Wielką Sobotę. Najczęściej to gospodarz do gałązki np. leszczyny przywiązuje trawy, kwiaty, gałązki bukszpanu czy wstążki, które tydzień wcześniej w Niedziele Palmową zaniesione były do kościoła.

O tej tradycji można przeczytać w opublikowanym przy okazji pandemii Rytuale Rodzinnym na Wielkanoc, który przygotowała Diecezjalna Komisja Liturgiczna i Liturgiczne Koło WSD w Tarnowie,

Te czynności są wyrazem prostego i pobożnego przywoływania Bożej opieki i ochrony przed demonicznymi siłami zła oraz kataklizmami natury, a także powierzeniem Bogu własnej pracy, którą trzeba będzie wykonać na roli przez kolejne miesiące – czytamy.

Zwyczaj najprawdopodobniej ma swoje początki w VIII wieku. Benedyktyni z Monte Cassino wodę ze źródła chrzcielnego używali nie tylko do chrztu.

W Niedzielę Wielkanocną rano przechodzili w procesji przez klasztor, kropili cele mieszkalne i miejsca służące do wspólnych spotkań i posiłków. Wszystkiemu towarzyszyła oczywiście modlitwa. Następnego zaś dnia, w Poniedziałek Wielkanocny, udawali się w podobnej procesji do miejsc, w których wykonywali swoją pracę. Było to zatem zaproszenie Jezusa Zmartwychwstałego do codziennego życia oraz wezwanie do tego, aby wszędzie dawać świadectwo życia chrześcijańskiego – czytamy w Rytuale Rodzinnym.

Exit mobile version