Przyjmowanie płatności przy użyciu smartfona – jak to działa?

1

Prowadzisz swoją działalność w terenie i zastanawiasz się, jak wybrać urządzenie do przyjmowania płatności bezgotówkowych? Dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku może okazać się terminal płatniczy w telefonie. Sprawdź, czym są terminale mPOS i jak działają.

Dlaczego warto wprowadzić terminal płatniczy w firmie?

Płatności bezgotówkowe cieszą się w Polsce dużą popularnością, o czym świadczą dane gromadzone przez Narodowy Bank Polski. W trzecim kwartale 2021 roku transakcje bezgotówkowe stanowiły aż 93,4% wszystkich transakcji dokonywanych za pomocą kart płatniczych.[1] Na taki stan rzeczy wpływ może mieć kilka czynników.

Ta forma płatności jest często wybierana ze względu na wygodę tego rozwiązania oraz możliwość szybkiego zapłacenia za towary lub usługi. Płatności zbliżeniowe trwają znacznie krócej niż wyszukanie odpowiedniej kwoty w gotówce i wydanie reszty. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia bezpieczeństwa zakupów w czasie pandemii.

Płatności bezgotówkowe zmniejszają ryzyko zarażenia się wirusem COVID-19, przez co w ostatnim czasie wiele osób chętniej się na nie decyduje niż na płatność gotówką. Warto przy tym wspomnieć, że zgodnie z art. 19a ustawy – Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca musi zapewnić możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.[2] Wyjątkiem są przedsiębiorcy, którzy nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jeśli więc prowadzisz firmę transportową lub świadczysz usługi w terenie, możesz zdecydować się na terminal płatniczy łączący się z telefonem pozwalający na przyjmowanie płatności w dowolnym miejscu.

mPos, czyli terminal płatniczy w łączący się z telefonem

Obecnie przedsiębiorcy w zależności od rodzaju prowadzonego biznesu mogą wybrać terminal płatniczy w pełni dostosowany do konkretnych potrzeb. W sklepach funkcjonują więc urządzenia stacjonarne, które są stale podłączone do sieci. W restauracjach czy kawiarniach z kolei doskonale sprawdzają się terminale mobilne, umożliwiające opłacenie rachunku przy stoliku. A co jeśli prowadzisz niewielką firmę i często jesteś poza jej siedzibą? Wówczas rozsądnie jest zdecydować się na terminal mobilny mPOS. Ten niewielki czytnik kart płatniczych łączy się ze smartfonem lub tabletem z zainstalowaną specjalną aplikacją i umożliwia dzięki temu przyjmowanie płatności w dowolnym miejscu. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujesz terminal płatniczy w telefonie. Co prawda nie ma on dodatkowych funkcji, jak np. cashback, ale jeśli ma służyć wyłącznie do przyjmowania płatności, nie będzie to wadą. Dzięki niemu Twoi klienci mogą zapłacić za oferowane towary lub usługi wszystkimi rodzajami kart płatniczych, w tym również bez ich fizycznego użycia, a także za pomocą urządzeń mobilnych. Tego typu urządzenia spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa PCI oraz EMV stosowane również w tradycyjnych modelach terminali.

Czy mPOS sprawdzi się w Twojej firmie?

Wybierając terminal płatniczy do swojej firmy, warto wziąć pod uwagę nie tylko przyjmowane płatności, ale również rodzaj prowadzonego biznesu. Zastanawiasz się czy terminal płatniczy w telefonie to rozwiązanie dla Ciebie? Urządzenie mPOS doskonale sprawdzi się w sytuacji, kiedy działasz w terenie. Tego typu terminal będzie więc wygodnym rozwiązaniem w przypadku firm transportowych, przewozowych lub kurierskich bądź przyjmujących opłaty sezonowo. Największą zaletą czytnika kart płatniczych jest możliwość przyjmowania płatności w dowolnym miejscu. Pamiętaj, że obecnie płatności bezgotówkowe cieszą się dużą popularnością. Zapewniając klientom taką możliwość, możesz zachęcić ich do ponownego skorzystania z Twoich usług, a ponadto budujesz pozytywny wizerunek swojej firmy jako nowoczesnego przedsiębiorstwa.

[1] https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_03_2021.pdf

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000646/U/D20180646Lj.pdf

Exit mobile version