DVB-T2 – od kiedy zmiana częstotliwości w Polsce?

1

Już wkrótce zmieni się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Należy pamiętać, że w przypadku niektórych odbiorników całkowicie uniemożliwi to odbieranie sygnału telewizyjnego. Warto wiedzieć zatem, kiedy dokładnie zmiana ta będzie miała miejsce, abyśmy mogli się do niej w odpowiedni sposób przygotować. Proces refarmingu realizowany będzie w czterech etapach – nie daj się zaskoczyć i sprawdź, kiedy zmiany wchodzą w życie w regionie, w którym mieszkasz!

Kiedy nastąpi refarming?

To, kiedy dokładnie nastąpi wprowadzenie nowego standardu nadawania, zależy w dużej mierze od tego, gdzie mieszkasz. Polska została bowiem podzielona na cztery strefy – w każdej z nich ostateczne pożegnanie z naziemną telewizją cyfrową w dotychczasowym standardzie nastąpi w nieco innym terminie. Najwcześniej refarming zostanie uruchomiony na południowym zachodzie kraju – najpóźniej zaś na północnym wschodzie. Pełen harmonogram zmian przedstawia się następująco:

Rozpoczęcie nadawania sygnału w nowoczesnym standardzie DVB-T2 zbliża się wielkimi krokami. Warto zatem wiedzieć, jak w odpowiedni sposób się do niego przygotować i co zrobić, by nie stracić dostępu do naziemnej telewizji kablowej.

W jaki sposób nadal odbierać sygnał telewizyjny?

Przede wszystkim – upewnij się, czy Twój telewizor nie jest w stanie samodzielnie odbierać sygnału w nowym formacie. Odszukaj na liście kanałów  stację sprawdzam.tv – konieczne może być ponowne jej odświeżenie. Jeśli Twój telewizor poprawnie ją odbiera – nie musisz robić nic więcej. Możesz też skorzystać z portalu telewizjanaziemna.pl, jednak musisz znać podstawowe dane (marka i model swojego odbiornika telewizyjnego.

Jeśli okazuje się, że Twój odbiornik nie spełnia wymagań standardu DVB-T2/HEVC, konieczna okaże się jego aktualizacja. W tym celu możesz albo zdecydować się na zakupienie specjalnej przystawki (dekodera, albo kupić zupełnie nowy telewizor. Pamiętaj, że niezależnie od tego, na jaką opcję ostatecznie postawisz – przysługuje Ci dofinansowanie. W przypadku, gdy zamierzasz kupić dekoder DVB-T2 wynosi ono 100 złotych, natomiast jeśli planujesz kupić zupełnie nowy odbiornik – otrzymasz pomoc w wysokości 250 złotych. Wniosek możesz złożyć tutaj, a także m.in w najbliższym punkcie poczty polskiej.

Przeczytaj również: Jaki dekoder do telewizji naziemnej wybrać w 2022?

Co zmienia nowy standard telewizji DVB-T2?

Kablowa telewizja naziemna w standardzie DVB-T2 ma bardzo wiele plusów, których poprzedni standard nie posiadał. Przede wszystkim – umożliwia ona transmisję programów w rozdzielczości 4K. Jak dotychczas programy takie nie mogły być nadawane przez ograniczenia wynikające ze stosowanych od roku 2013 standardów DVB-T. Oznacza to bardziej realistyczne detale i większą szczegółowość obrazu. Warto podkreślić, że korzystne zmiany zaobserwują także posiadacze telewizorów o bardzo dużej przekątnej, jak np. 60 cali.

Co ważne – standard DVB-T2 umożliwia nadawanie większej ilości danych, co oznacza, że już wkrótce będziemy mogli cieszyć się większą ilością ogólnodostępnych programów telewizyjnych. Pamiętać jednak wypada, że osoby, które zdecydowały się na zakup nowego telewizora odczują więcej korzyści, niż osoby, które wybrały dekoder, jeśli chodzi o np. jakość obrazu – niektóre, starsze modele telewizorów są bowiem ograniczone do rozdzielczości Full HD.

Exit mobile version