Miliony na drogi z rządowego programu. Co powstanie w regionie?

20220325 RFRD 7

34 miliony złotych trafiły do samorządów regionu tarnowskiego i dąbrowskiego na remonty dróg. To pieniądze rządowe. Dzięki tym środkom powstanie m.in. nowy most w gminie Żabno. Promesy rozdano w Urzędzie Wojewódzkim w Tarnowie.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to program, który ma wspierać budowę i remonty dróg, przejść dla pieszych, a także chodników i tras rowerowych w całej Polsce.

Najwięcej, bo 6 milionów otrzymała gmina Żabno, która, jak mówi burmistrz Marta Herduś, w ramach otrzymanych środków planuje wykonać dużą inwestycję drogową. Na modernizację i budowę dróg w swojej gminie stawia też wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd.

– To jest ulica, która ma prawie 2,7 km długości z rozbiórką mostu i budową nowego mostu na rzece Żabnica, ulica Szkotnik w Żabnie i Zamościa w Łęgu Tarnowskim. Całość szacujemy na około 10 milionów złotych – dodaje burmistrz Żabna. – Dwa bardzo ważne zadania. Jedno inwestycyjne, drugie remontowe. W Szerzynach planujemy wykonanie nowej drogi, która dla mieszkańców przysiółka Nagórze Północne otworzy możliwość skomunikowania ich domów z drogą publiczną i remont odcinka drogi w Ołpinach, blisko kilometr istniejącego szlaku, który będzie całkowicie odnowiony – powiedział wójt gminy Szerzyny.

Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz zwracał uwagę, że kwota dofinansowania w wielu przypadkach to ponad połowa wartości całej inwestycji. Wspominał jednak o ciężkiej sytuacji na rynku i rosnących cenach.

– Cieszę się, że przynajmniej niektóre z tych zadań są dofinansowane taką dużą kwotą, że samorządy nie będą musiały dużo dokładać, myślę tutaj o sześciu milionach dla gminy Żabno. Również te mniejsze kwoty, które zostały dla pozostałych gmin przekazane, to myślę że samorządy dadzą radę, bo to jest w większości 50 procent dofinansowania. Prośba jest tylko taka, z racji tego że na rynku sytuacja jest trudna, bo to czas wyjątkowy, żeby szybko się z tymi przetargami uwijać, żeby szukać wykonawców i w porę się z tymi zadaniami rozliczyć.

Jak mówi poseł Piotr Sak, wielu samorządowców zgłasza mu problemy związane z rosnącymi cenami.

– Obserwuje też jako prawnik, że bardzo dużo przedsiębiorców korzysta z klauzul, które dotyczą nadzwyczajnych warunków i próbują się wymiksować mówiąc kolokwialnie z umów, dlatego też mam nadzieję, że to jest dostrzegane przez państwo i będą dodatkowe środki żeby suplementować te inwestycje, które są dotychczas realizowane.

Łącznie z regionów tarnowskiego i dąbrowskiego pieniądze otrzymało dziesięć samorządów.

Exit mobile version