Konsorcjum 'Onkologia Małopolska” ma poprawić czas i jakość badań

277358144 394652879141094 5079114602950141301 n

Poprawa koordynacji działań w zakresie schorzeń onkologicznych oraz procesu leczenia na terenie Małopolski i lepsza współpraca pośród czterech małopolskich placówek: Z Tarnowa, Nowego Sącza i Krakowa.

W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie została podpisana umowa Konsorcjum 'Onkologia Małopolska”.

Jak powiedziała dyrektor szpitala Anna Czech, celem Konsorcjum jest przede wszystkim dobro pacjentów zmagających się z nowotworem.

– Ta wymiana poglądów i doświadczeń już jest bardzo pomocna. Wskazywanie gdzie i kto ma jakie osiągnięcia co już może być przydatne. Pacjenci będą mogli korzystać z nowoczesnych terapii. Gdy sprawy będą bardziej skomplikowane jeśli chodzi o rozpoczęcie procesu leczenia, no to wówczas po konsultacji tych wszystkich naszych przedstawicieli, najwyższej klasy fachowców będzie ustalona ścieżka dalszej terapii. To jest bardzo ważne.

Dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie lek. Grzegorz Fitas, zaznacza, że dzięki Konsorcjum skróci się czas oczekiwania na leczenie oraz samo badanie będzie lepszej jakości.

– W Małopolsce mamy bardzo dużo sprzętu rozproszonego i myślę, że to nasze Konsorcjum sprawi, że czas oczekiwania chociażby na radioterapię się skróci się do minimalnego. Nie chodzi jednak tylko o czas, ale również o jakość badania. Jeżeli będziemy w stanie rozdysponować pacjentów do maksymalnie szybkiego i prawidłowego leczenia to będzie to niewątpliwie duży sukces wynikający z tego Konsorcjum.

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, zaznacza, że projekt ma na celu maksymalnie wykorzystanie potencjału personelu, który występuje w czterech szpitalach biorących udział w projekcie.

– Bardzo ważne jest dla nas to, by wykorzystać bardzo dobrą kadrę medyczną w tych szpitalach i w ramach doświadczenia również wykorzystać wiedzę. W ramach Konsorcjum została stworzona rada medyczna, która będzie się spotykać cyklicznie i w tych najcięższych przypadkach podejmować decyzję co dalej. Często dochodzi również do sytuacji, gdzie jeden szpital jest mniej dociążony leczeniem i jest możliwość przekierowania do innego szpitala wojewódzkiego.

W projekcie biorą udział cztery szpitale wojewódzkie, które posiadają oddział onkologiczny. Są to placówki w Tarnowie, dwie w Krakowie i Nowym Sączu.

Exit mobile version