Co z numerami PESEL dla tych uchodźców, którzy do Polski dotarli przez inne kraje?

275116532 1013363419549220 8754723566939260597 n

Specustawa, na mocy której uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się w Polsce o numer PESEL i prawo legalnego pobytu oraz pracy, dotyczy tylko osób, które dostały się do naszego kraju bezpośrednio przekraczając granicę polsko-ukraińską.

Co zatem z osobami, które uciekały przez inne kraje, a do Polski wjechały np. od strony słowackiej?

Jak powiedziała Radiu RDN Małopolska Monika Piękoś z Okręgowej Rady Adwokackiej, ci uciekinierzy także mogą ubiegać się o status uchodźcy i zalegalizować swój pobyt, tyle że na mocy innej ustawy.

– W przypadku osób, które przybyły do Polski nie bezpośrednio z Ukrainy, ale na przykład przez granicę słowacką, niestety, ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy nie będzie miała zastosowania. Nie znaczy to, że nie będą mogły zalegalizować swojego pobytu, czy pracować na terytorium Polski. Oczywiście, będą mogły. Pewne rozwiązania są przewidziane w ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przy czym każdą sytuację będziemy oceniać indywidualnie, ponieważ, aby uzyskać odpowiednią ochronę, trzeba spełnić poszczególne przesłanki.

Monika Piękoś podkreśliła także, że zwrócono już uwagę ustawodawcom na ten problem prawny i jest nadzieja na poprawkę do specustawy dotyczącej uchodźców z Ukrainy.

– Dobra wiadomością jest to, że podobno mają być prace i ma być zmiana w specustawie i ma zostać wykreślony zwrot 'bezpośrednio’. Tak więc być może nie będzie konieczności korzystania z bardziej sformalizowanego sposobu legalizacji, a wszyscy tę pomoc uzyskają na podstawie specustawy.

Jak poinformował 17 marca wiceminister Maciej Wąsik, podjęte już zostały prace nad nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Prezydium Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych zdecydowało o wniesieniu poprawki do specustawy, aby wszyscy Ukraińcy, którzy przekroczyli gdziekolwiek granicę i znaleźli się na terytorium Polski, byli objęci tą ustawą.

Przypomnijmy, że w Tarnowie prawnicy udzielają bezpłatnych porad prawnych uchodźcom z Ukrainy. Dyżury pełnione są przez adwokatów i tłumaczy od poniedziałku do piątku, w godz. od 12 do 15 w siedzibie Tarnowskiego Centrum Przedsiębiorczości przy ul. Wałowej 10.

Pisaliśmy o tym tutaj:

https://www.rdn.pl/news/uchodzcy-z-ukrainy-moga-otrzymac-w-tarnowie-bezplatna-pomoc-prawna

Exit mobile version