Popsute zęby mogą zrujnować nam zdrowie

275847330 655488568899633 58534476410367773 n

Bagatelizowana próchnica i choroby dziąseł prowadzą nie tylko do utraty zębów. Często są źródłem poważnych chorób – powodują bóle głowy i zatok, zwiększają ryzyko cukrzycy, problemów z nerkami czy stawami, a nawet zawału serca.

Kondycja naszych zębów i dziąseł ma istotny wpływ na zdrowie całego organizmu – przekonywała w programie Bez Skierowania lek. stom. Joanna Piotrowska.

Kierownik Poradni Stomatologicznej w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie powiedziała, że zdrowie zaczyna się w jamie ustnej.

– Próchnica jest chorobą bakteryjną. Bakterie krążą, mogą dostawać się z krwioobiegiem do układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, oddechowego, moczowego. Mogą powodować zmiany zapalne w narządach, mogą wpływać na stawy, utrudniają leczenie różnych chorób, a także wpływają na powstanie różnych chorób czy na przebieg chorób takich jak cukrzyca. Poza tym, w jamie ustnej mogą pojawiać się choroby określane jako stany przedrakowe.

Tymczasem statystyki są zatrważające – 40 procent dzieci w wieku 3 lat ma ubytki próchnicowe, 80 procent 12-latków ma próchnicę i u prawie 100 procent nastolatków obserwuje się próchnicę.

Jak wskazywała lek. stom. Joanna Piotrowska, na kondycję naszych zębów duży wpływ ma dieta. Jemy zdecydowanie za dużo cukru.

– Cukier to jest podstawowa sprawa. Bardzo dużo spożywamy cukru, a jego nadmiar jest główną przyczyna próchnicy. Poza tym opóźnia gojenie ran w jamie ustnej, sprzyja zakażeniom grzybiczym, bakteryjnym, a także zwiększa ryzyko wystąpienia raka. Dlatego w diecie powinniśmy biały cukier zastąpić miodem, ksylitolem, daktylami. Natomiast należy zwiększyć podaż warzyw, owoców, spożywać żywność bogatą w wapń, witaminę D, ser, mleko, produkty bogate w błonnik. No i przede wszystkim pić wodę zamiast słodkich napojów.

Okazuje się, że wirus SARS-CoV-2 nie oszczędza także naszych dziąseł i zębów. Często zdarzają się powikłania po Covid-19, które dotyczą jamy ustnej.

– W jamie ustnej jest bardzo dużo receptorów dla koronawirusa i dlatego właśnie jama ustna stanowi wrota zakażenia. Po przechorowaniu obserwujemy powikłania w jamie ustnej, takie jak zaburzenia smaku, suchość, zaburzenia wydzielania śliny, owrzodzenia, przebarwienia, zmiany krwotoczne, pęcherzowe, wybroczyny, czy złuszczające zapalenie błony śluzowej.

Lek. Joanna Piotrowska zwraca uwagę, że oprócz prawidłowej higieny jamy ustnej, ważne są regularne wizyty u dentysty. Dzieci powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny co 3 miesiące, a dorośli co pół roku.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, w Zespole Przychodni Specjalistycznych, 21 marca będzie można wykonać bezpłatny przegląd dentystyczny oraz uzyskać informacje jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, by jak najdłużej cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Zapisy prowadzone są w rejestracji wizyt prywatnych, osobiście lub telefonicznie pod nr tel. 14 63 10 274.

Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona.

Powtórki programu Bez Skierowania będzie można posłuchać dzisiaj (czwartek) o godz. 22.

https://www.rdn.pl/audycje/bez-skierowania

Exit mobile version