Urzędy rozpoczęły przyjmowanie wniosków w sprawie PESEL dla uchodźców. W Tarnowie od rana duże kolejki

275874288 10160699622251320 9044772618153384074 n

Starsze osoby, młode kobiety, matki z dziećmi – to widok, jaki od rana można zauważyć w wielu urzędach w Polsce. Tak samo jest w Urzędzie Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4, gdzie od środy (16.03) uchodźcy wojenni z Ukrainy mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL.

Jest apel aby uchodźcy nie ruszyli gremialnie do urzędów, bo można to zrobić także w kolejnych dniach.

Jak mówi dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Tarnowa Małgorzata Słomka-Narożańska, numer PESEL dla uchodźców będzie wydawany od ręki, w specjalnym trybie.

– Polega to na tym, że nie trzeba być tutaj zameldowanym lub mieć zatrudnienie w Polsce. Uchodźcy u nas przedkładają dokumenty typu paszport czy dowód osobisty, czyli te które mają ze sobą i pozwalają potwierdzić tożsamość. Część z osób ma w paszportach wbite pieczątki, które pozwalają określić datę przekroczenia granicy, część ma zaświadczenia ze Straży Granicznej, bo takie były wydawane jeszcze do ubiegłego tygodnia, a jeżeli ktoś nie ma żadnego potwierdzenia przekroczenia granicy, wówczas sam to oświadcza i jest to pod odpowiedzialnością karną.

Osobiście przy składaniu wniosku musi stawić się każda osoba, która ukończyła 12 lat. Konieczne będzie również przybycie z młodszym dzieckiem, jednak tylko wtedy, gdy jego opiekun nie posiada dokumentu tożsamości dziecka. Przy rejestracji dzieci potrzebny jest akt urodzenia.

W Urzędzie Miasta Tarnowa wszystkim Ukraińcom, potrzebującym pomocy przy składaniu dokumentów, udzielane jest wsparcie przez pracowników i wolontariuszy.

Jak mówi Małgorzata Słomka-Narożańska, samo ich uzupełnianie nie jest trudne i potrwa kilka minut.

– Formularz jest w języku polskim i ukraińskim. Jego wypełnienie nie powinno sprawiać trudności. Część osób, które już przychodziły do urzędu rozumie po polsku, także większych barier nie ma. Oprócz tego możemy się porozumiewać po rosyjsku, czy angielsku. Uprawnienia do wprowadzania danych do systemu mają pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich. Do tej pory zajmowali się wydawaniem dowodów osobistych i ewidencją ludności, więc będą funkcjonować na tych stanowiskach – mówi Małgorzata Słomka-Narożańska.

W związku z ogromnymi kolejkami urzędnicy apelują do uchodźców, by wszyscy nie przychodzili od razu w pierwszy dzień. Uprawnienia będą wydawane systematycznie, więc nie trzeba się z tym spieszyć.

Numer PESEL umożliwi uchodźcom skorzystanie z ustawowej pomocy gwarantowanej przez rząd, m.in. bezpłatnej opieki zdrowotnej i edukacji, znalezienia legalnego zatrudnienia.

Czytaj także:

https://www.rdn.pl/news/co-oznacza-dla-obywateli-ukrainy-przekroczenie-polskiej-granicy-i-po-co-potrzebny-jest-pesel

Exit mobile version