Magnesy na co dzień i w przemyśle

8eadc624e1d6a69501519b3079fd600c

Zapewne większość z nas, kiedy słyszy słowo magnesy, ma skojarzenia z magnesami na lodówkę. Jest to oczywiście dobry trop – magnesy mogą być z powodzeniem użyte jako ozdoba. Jednakże magnesy mogą przydać się także na wielu innych frontach.

Ciekawym użyciem magnesów jest chociażby zastosowanie ich jako uchwyt ścienny. Po umieszczeniu magnesu na ścianie można przyczepić do nich noże, przybory kuchenne czy narzędzia. Skoro wspomnieliśmy już o narzędziach, wielu ich producentów magnetyzuje końcówki śrubokrętów. Dzięki temu można mieć pewność, że odkręcana śrubka nie zagubi się po drodze, nawet jeśli będziemy musieli wyciągnąć ją z trudno dostępnego miejsca.

Magnesy można zastosować także jako wygodny sposób zamykania szuflad czy drzwiczek. Z magnesami możemy się również spotkać w niewielkich pudełkach z elektroniką lub biżuterią – w tym kontekście magnesy chronią pudełko przed niespodziewanym otwarciem.

Warto nadmienić także o czymś, co bez wątpienia działa na wyobraźnię, mianowicie o użyciu magnesów w celach poszukiwawczych. Dzięki nim można wyłowić z dna oceanu czy jeziora ciężkie, metalowe przedmioty. Szczególne znaczenie mają w tym kontekście magnesy neodymowe, cechujące się ogromną siłą przyciągania. Używa się ich choćby do wyławiania z wody zaginionych kotwic.

Magnesy w przemyśle

Chociaż codziennych zastosowań magnesów jest bardzo dużo, to zdecydowanie większą rolę odgrywają one w przemyśle. Stosuje się je niemal w każdej branży i na każdej hali produkcyjnej, niezależnie czy przedmiotem produkcji jest pakowana żywność, czy oleje silnikowe.

Wynika to z bardzo prostej przyczyny. Podczas zautomatyzowanego procesu produkcji właściwie na każdym jej etapie jest ryzyko, że niechciane opiłki metali z linii produkcyjnych dostaną się do wyrobu. Niesie to ryzyko nie tylko dla użytkownika – przykładowo opiłki metali w oleju silnikowym są w stanie uszkodzić cały układ – ale także dla bezpieczeństwa całego zakładu produkcyjnego.

Do takich sytuacji nie dopuszczają separatory magnetyczne, czyli specjalne urządzenia wykorzystujące magnesy do oddzielania cząstek metali od innych substancji. W zależności od potrzeb danej branży, separator może przyjmować różne formy.

Innym wykorzystaniem magnesów w przemyśle jest chociażby ich użycie na skupie złomu. Zapewne większość osób kojarzy takie magnesy z filmów czy telewizji. Dzięki nim jest możliwe przenoszenie ciężkich przedmiotów z miejsca na miejsce, bez używania do tego siły.

Nie można zapominać także o obecności magnesów w elektronice – jest to niejako połączenie ich wykorzystania przemysłowego i codziennego. Magnesy znajdziemy w telefonach, głośnikach czy słuchawkach.

Niezależnie od tego, do czego potrzeby nam jest magnes, żeby cechował się on odpowiednimi właściwościami i siłą przyciągania należy wybierać wyroby magnetyczne ze sprawdzonych źródeł. Firma Magnepol zajmuje się nie tylko dystrybucją, ale także produkcją magnesów – korzystając z ich usług, każdy będzie miał pewność, że magnes będzie charakteryzował się wysoką jakością.

Exit mobile version