Tarnów. Będzie wsparcie dla rodzin, które przyjmują uchodźców

Karasiewicz nowe

Dary, które przekazują na rzecz uchodźców mieszkańcy Tarnowa będą dystrybuowane wśród tarnowskich rodzin, które przyjęły Ukraińców pod swój dach.

W tym celu, przy ul. Wałowej został utworzony punkt pomocy rzeczowej. Będzie tam wydawana głównie żywność oraz środki higieny.

Jak mówił w programie Słowo za Słowo prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie Bernard Karasiewicz, w tej chwili większość obywateli Ukrainy, którzy docierają do miasta znajduje schronienie u prywatnych osób, dlatego miasto chce im zagwarantować wsparcie.

– Na razie jest tak, że posiłki przysługują tylko tym osobom, które będą w bursie, czy też w hotelach. Natomiast w domach prywatnych będziemy uruchamiać pomoc, aby wspomóc te rodziny. Przy ul. Wałowej 37, te dary żywnościowe, które są składane będziemy przekazywać tym rodzinom, bo też nie możemy – jak to pan prezydent się wyraził – pozostawić te rodziny samym sobie, bo wiadomo, że jeśli jest rodzina 3-4 osobowa to trzeba ją wykarmić. Ta pomoc mieszkańców jest bardzo przydatna, a my tutaj będziemy to dystrybuować.

W Tarnowie pomoc dla uchodźców koordynuje Centrum Usług Społecznych.

Miasto wytypowało dwa miejsca dla osób, które uciekają przed wojną. To bursa przy ul. św. Anny i Hala Gumniska. Jeżeli w tych obiektach braknie miejsc, to decyzją wojewody, uchodźcy mają być lokowani w hotelach. Jest na to przeznaczona odpowiednia suma pieniędzy.

Do bursy poprzedniej nocy dotarło 17 osób z Ukrainy. To głównie matki z dziećmi. Na miejscu, oprócz ciepłego kąta, mogą liczyć na śniadania i obiadokolacje.

Na stronie Urzędu Miasta w zakładce Pomoc Ukrainie są wszelkie informacje dotyczące pobytu obywateli Ukrainy w Polsce, m.in. adresy, gdzie można uzyskać pieczątki wjazdowe. Są tam także niezbędne numery telefonów.

Według danych ze środy, już około pół miliona osób uciekło przed wojną z Ukrainy do Polski. W samym Tarnowie i regionie tarnowskim jest około pół tysiąca uchodźców.

Obecnie głównym punktem gromadzenia darów dla Ukrainy jest budynek Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Szewskiej – ten punkt będzie działał do najbliższego piątku, a później zastąpi go punkt mieszczący się w hallu Hali Sportowo-Widowiskowo-Sportowej Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej. Tam dary będą przyjmowane codziennie od godziny 9 do 17.

Co jest najbardziej potrzebne?

Przede wszystkim śpiwory, kołdry, koce oraz materace, środki higieny dla dorosłych i dzieci, pieluchy, wszelkiego rodzaju środki opatrunkowe i witaminy, żywność z długimi terminami przydatności do spożycia, woda butelkowa.

Ostatnio z Ukrainy dotarły również informacje, że bardzo przydatne będą naładowane powerbanki o dużej pojemności, aby ci, którzy zostali na Ukrainie i uchodźcy mieli cały czas czynne swoje telefony. Z Ukrainy docierają również prośby o ręczne krótkofalówki o jak największym zasięgu.

Exit mobile version