Pinczer miniaturowy – czy to rasa dla początkujących właścicieli?

zdj 3 1

Przed wyborem pupila warto dowiedzieć się czegoś więcej. Jaki jest pinczer miniaturowy? Czy jest to rasa dla każdego? Na te pytania warto odpowiedzieć sobie zanim zdecydujesz się na zakup czworonoga.

Pinczer miniaturowy – pies dla każdego?

Pinczer miniaturowy [https://zwierzaki.pl/pinczer-miniaturowy] to wyjątkowo czysty pies o małych wymaganiach ruchowych. Właśnie te cechy sprawiają, że jest on czworonogiem idealnym do mieszkania w bloku. Mimo niewielkich rozmiarów psy tej rasy są niezwykle żywiołowe i chętne do zabawy. Ich charakter jest bardzo radosny. Są bardzo dobrymi pasami rodzinnymi, jednak dla mniejszych dzieci mogą okazać się zbyt temperamentne. Lubią bowiem podgryzać w trakcie zabawy, a jeśli dziecko bawi się z nim zbyt mocno mogą ugryźć. Pinczery miniaturowe są bardzo ruchliwe i lubią uciekać dlatego poza domem zawsze powinny być na smyczy. Są bardzo szybkie i lubią uciekać oraz skakać przez ogrodzenie (potrafią przeskoczyć nawet przez całkiem wysoki płot). Właściciel pinczera powinien więc być czujny, kiedy jego pupil jest spuszczony ze smyczy. Jeśli czworonóg tej rasy czuje się samotny i znudzony bardzo często zaczyna psocić. Ma on skłonności do gryzienia przedmiotów, takich jak buty czy gazety, warto więc sprawić mu kilka zabawek przed zakupem. Pinczer miniaturowy dobrze czuje się w towarzystwie, dlatego w domu może znajdować się inny pies z którym z pewnością się zaprzyjaźni. Rasa ta bywa bojowa wobec obcych, a także innych psów. Pinczery są też głośne, bardzo dużo szczekają, dlatego nie każdemu właścicielowi może to odpowiadać. Ich naturalną żywiołowość i skłonność do szczekania można częściowo opanować poprzez odpowiednie szkolenie oraz wystarczającą ilość uwagi właściciela. Posiadanie pinczera miniaturowego wymaga bowiem czasu, a także cierpliwości o czym warto pamiętać przed zakupem.

Pinczer miniaturowy – pochodzenie rasy i skłonności do chorób

Pinczer miniaturowy jest rasą, która została wyhodowana w Niemczech. Psy początkowo były wykorzystywane do łapania szczurów i małych gryzoni stąd wrodzona skłonność do skoków i biegania. Umaszczenie u pinczerów występuje na dwóch odmianach barwnych – podpalanej oraz czarnej. Uszy są lekko oklapłe lub spiczaste w zależności od rodzaju. Jeżeli chodzi o charakter pinczer miniaturowy jest bardzo podobny do rasy terier, która również posiada niezliczone pokłady energii, a także jest bardzo odporna. Psy tej rasy są bardzo wierne i oddane, potrafią jednak okazać swój stanowczy charakter. Jeżeli coś im się nie spodoba mogą warczeć sygnalizując niezadowolenie. Warto więc aby właściciel był stanowczy i nie ustępował, ponieważ pies tej małej rasy potrafi zdominować. Tak jak w przypadku innych ras można zastosować szkolenie, które może być bardzo pomocne przy radzeniu sobie z wrodzonym temperamentem pinczera. Nauka nie jest jednak prosta mimo, że jest to rasa inteligenta. Szkolenie wymaga cierpliwości, a także nie powinno zawierać krzyków i złości, ponieważ może to spowodować zamknięcie w sobie u pupila, a także zniechęcenie. W przypadku pinczerów nauka zachowania czystości w domu przychodzi bardzo szybko. Często już kilkumiesięczne szczeniaki uczą się załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz. Jeśli chodzi o skłonność do chorób, psy tej rasy mogą chorować na stawy, zdarza się to jednak rzadko jeżeli karmimy czworonoga odpowiednio. Pinczery mogą chorować na oczy, dlatego warto kontrolować stan powiek i rogówki u pupila, aby zapobiegać kłopotom ze wzrokiem. Suczki psów tej rasy podczas ciąży wymagają nadzoru weterynarza, ponieważ mogą mieć problemy z porodem. Poza tym pinczery miniaturowe są zazwyczaj długowieczne, żyją nawet ponad 12 lat. Zazwyczaj dopisuje im dobre zdrowie aż do późnej starości. Wybór psa to duża odpowiedzialność. Warto kilka razy zastanowić się nad wyborem rasy zanim zdecydujemy się na zakup. Ważne jest aby zadowolenie leżało zarówno po stronie psa jak i właściciela, ponieważ tylko wzajemnie zrozumienie i współpraca pozwolą na radość z posiadania czworonoga.

Exit mobile version