Coraz więcej wypadków przy pracy w budownictwie w regionie tarnowskim. Inspektorzy zapowiadają wzmożone kontrole

construction worker g762a042d6 1920 1

Tylko w 2021 roku było 19 wypadków, w tym sześć śmiertelnych, gdzie rok wcześniej było 11 wypadków i trzy śmiertelne.

Najczęstsze i najgroźniejsze dotyczą upadków z wysokości. Jest to aż 90% wszystkich wypadów.

Kierownik oddziału Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie oddział w Tarnowie Benedykt Zygadło, alarmuje, że nie ma bezpiecznego wykonywania prac na wysokości bez zabezpieczeń.

– Pracownik spadł z pomostu rusztowania z wysokości 9 metrów, nieprawidłowa balustrada ochronna, skończyło się to śmiercią. Pracownik spadł z pomostu rusztowania z wysokości około 10 metrów, oczywiście wypadek śmiertelny. Podczas wykonywania pracy na wysokości, około 4 metrów, pracownik to wykonywał z kosza, miał jeszcze wyżej wykonać jakąś pracę, nie było operatora tego podnośnika, w związku z powyższym wpadł na wspaniały pomysł, żeby stanąć na balustradzie, na elemencie balustrady, poślizgnął się, spadł z wysokości 4 metrów, zginął na miejscu.

Jak wskazuje Benedykt Zygadło, oprócz upadków z wysokości, które kończą się śmiercią lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, często dochodzi też do porażenia prądem.

Jego zdaniem, ciągle kuleje dbałość o warunki pracy, zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika.

– Jest to nielegalne zatrudnianie pracowników, w szczególności przy pracach krótkotrwałych. Inspektorzy pracy, którzy prowadzą kontrole potwierdzają, że w małych zakładach, zatrudniających po kilku pracowników, gdy roboty są krótkie, każdy z zatrudnionych mówi, że on pracuje pierwszy lub drugi dzień, a później, gdy dochodzi do braku wypłaty wynagrodzenia, gdy dochodzi do wypadku przy pracy, to my się dowiadujemy, czy pracownicy nam zeznają, że oni wcale ten pierwszy dzień nie pracowali, tylko znacznie dłużej, tylko nigdy nie byli zgłoszeni.

Jak dodaje, często są też lekceważone zagrożenia podczas pracy, niezatrudnianie nadzoru nad pracownikami, brak egzekwowania od pracowników przestrzegania przepisów bhp czy przekładanie wyniku końcowego nad bezpieczeństwem zatrudnionych.

Dlatego PIP zapowiada wzmożone kontrole. Będą obejmować place budów, wszystkich pracodawców i pracowników zatrudnionych na danej budowie. Kontrole mają być nasilone w czerwcu i we wrześniu.

https://www.rdn.pl/news/pip-byly-zaniedbania-przy-budowie-hali-sportowej-szkoly-podstawowej-w-zurowej

Exit mobile version