Aglomeracja Tarnowska otrzyma 55 mln euro. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

aglomeracja new

Nie 40 mln a 55 mln euro otrzyma Stowarzyszenie Aglomeracja Tarnowska. Taką decyzję podjął Marszałek Województwa Małopolskiego na wniosek przewodniczącego Aglomeracji Romana Ciepieli.

Prezydent Tarnowa ma nadzieję, że część pieniędzy zostanie przeznaczona na gospodarkę odpadami.

– To jest wyzwanie, wręcz można powiedzieć cywilizacyjne. Każdy z nas jest konsumentem i chcielibyśmy, by środowisko, które używamy, pozostawić następcom w dobrym stanie. Dokładnie myślę o segregacji odpadów, czy takiej selektywnej zbiórce, która poprzez recycling pozwoli przywrócić dużą część rzeczy, które wyrzucamy. I musimy to zrobić. Z jednej strony obligują nas do tego ustawy, a z drugiej – nie chcemy mieć wyrzutów sumienia, że niszczymy środowisko.

Zrzeszeni w Aglomeracji Tarnowskiej samorządowcy zgadzają się także, by fundusze przeznaczyć na odnawialne źródła energii. Jak mówił w programie Słowo za Słowo wójt Skrzyszowa Marcin Kiwior, to pozwoliłoby zdecydowanie zmniejszyć wydatki w gminach, jak i gospodarstwach domowych.

– Główną dziedziną, na co te pieniądze miałyby być rozdystrybuowane, to szeroko rozumiane odnawialne źródła energii – czy to doskonale znane panele fotowoltaiczne i popmy ciepła, ale także też wymiana wszystkich źródeł światła na LED-owe oraz wprowadzenie inteligentnego systemu zarządzania oświetleniem. Polega ona na tym, że jak nikogo nie ma np. na drodze, to się ono wyłącza, tak samo w nocy może się zmniejszać jego natężenie, a nie cały czas świecić pełną mocą. Musimy dążyć do tego, by ograniczyć rachunki bieżące samorządów, ale też mieszkańców, bo każdy teraz odczuwa wyższe rachunki za media.

Część otrzymanych pieniędzy stowarzyszenie będzie musiało także przeznaczyć na sprawy społeczne.

– W tych 55 milionach euro są zawarte również środki Europejskiego Funduszu Społecznego, które z założenia są przeznaczane na szkolnictwo zawodowe, poprawę kompetencji. To jest ważne dla rozwoju rynku pracy i potrzeb gospodarki, które są zmienne. Słowem, m.in. wsparcie i wzbogacenie oferty edukacyjnej i całego systemu. Dodatkowo, cały dział naszej wrażliwości społecznej – myślę tutaj o opiece nad osobami niepełnosprawnymi, ale również tymi, którzy z różnych powodów np. starości, wymagają wsparcia – mówi Roman Ciepiela.

Włodarz miasta zamierza także lobbować wśród członków, by z przyznanych środków wybudować w Tarnowie dworzec autobusowy.

– Ten dworzec w jest oczywiście potrzebny. Rząd SLD popełnił duży błąd prywatyzując państwowe przedsiębiorstwo PKS w Tarnowie, nie dbając o zabezpieczeni takiego obiektu i takiej funkcji, jak dworzec autobusowy. Dzisiejszy właściciel nie chce prowadzić takiej działalności i nie można go do tego zmusić, zresztą to nie byłaby dobra metoda. Jednak uważam, że Tarnów i Aglomeracja Tarnowska powinna mieć takie miejsce, gdzie zmienia się środki transportu: z pociągu na autobus, z autobusu na samochód czy rower, jeżeli chce się poruszać po mieście, więc ten dworzec będzie zbudowany.

Czy wystarczy środków dla wszystkich członków stowarzyszenia? Wójt Marcin Kiwior uważa, że pieniądze powinny być rozdzielone między samorządy, zgodnie z liczbą mieszkańców.

W skład Aglomeracji Tarnowskiej wchodzi 17 samorządów z regionu tarnowskiego. Stowarzyszenie powstało po to, by łatwiej pozyskiwać pieniądze na ważne inwestycje.

Exit mobile version