Młodzi chcą mieć głos w Tarnowie. Młodzieżowa Rada Miasta wznawia działanie

Olszowka

Nie mogą podejmować uchwał, ale mogą być ważnym głosem doradczym. Młodzi tarnowianie mogą wziąć udział w wyborach do Młodzieżowej Rady Miejskiej. Rada po pandemii wznawia działalność.

Były młodzieżowy radny miasta Tarnowa Filip Olszówka, który był gościem Pulsu Regionu, podkreśla, że młodzi powinni mieć głos w mieście, bo zauważają jego problemy i chcą, żeby miasto się rozwijało.

– Młodzież doskonale zauważa, jak wygląda miasto, co w mieście się dzieje, więc to jest idealne miejsce, żeby tą wiedzę, zaangażowanie i chęć ukierunkować. Właśnie przez działanie Młodzieżowej Rady Miejskiej oddziaływać na całą młodzież, organizować różne wydarzenia, według potrzeb. Zaangażować się w opiniowanie decyzji podejmowania przez władze miasta, Rady Miejskiej, jak i kroków podejmowanych przez prezydenta.

Jak dodaje Filip Olszówka, w ostatnich miesiącach doszło do zmiany statutu rady. Ma nadzieję, że ten nowy niesie ze sobą więcej uprawnień dla młodych radnych.

– Wydaje mi się, że kluczową różnicą jest podniesienie rangi Młodzieżowej Rady Miejskiej. Został on odłączony od Pałacu Młodzieży i już nie jest jedną z jego pracowni. Teraz jest organem działającym bezpośrednio pod kancelarią Rady Miejskiej. Zapewniono nieco większe kompetencje działania, brak opiekuna rady, który ingeruje w merytorycznie podejmowane przez nią działania, a także liczne możliwości współpracy z dorosłą radą, opiniowania uchwał, które było kiedyś mocno utrudniane.

Ostatnie posiedzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie miały miejsce w 2019 roku. Później jej działalność została zawieszona ze względu na pandemię koronawirusa.

Wszystkie osoby od 15. do 21. roku życia, chętne do wystartowania w wyborach do Młodzieżowej Rady Miasta Tarnowa VII kadencji mogą zgłaszać swoje kandydatury.

Radnymi mogą zostać nie tylko uczniowie szkół średnich, ale też i studenci. Łącznie do rady zostanie wybranych 25 osób, z czego dwadzieścia będzie pochodzić ze szkół średnich, a pięć z uczelni wyższych lub organizacji pozarządowych, działających na rzecz dzieci i młodzieży.

Do 14 marca będzie trwało zgłaszanie kandydatów w szkołach. Do 21 marca potrwa ustalanie list wyborczych, a same wybory planowane są na kwiecień.

Kadencja Młodzieżowej Rady Miasta w Tarnowie potrwa trzy lata i zakończy się w 2025 roku.

Exit mobile version