Rak zbiera coraz większe żniwo. 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem

2019 07 25 mammografia fot m stanczyk 0008

Tylko na przestrzeni ostatnich 30 lat mamy dwukrotny wzrost liczby osób chorujących na nowotwory.

Dlatego w Światowym Dniu Walki z Rakiem eksperci przypominają, jak ważne są badania profilaktyczne.

Jak mówi chirurg onkolog prof. Leszek Kołodziejski, wiele osób woli nie wiedzieć, że choruje.

Jednak, jak podkreśla chowanie głowy w piasek nie jest rozwiązaniem problemu.

– Boją się, żeby badanie nie wykazało raka, albo żeby nie wykazało zmiany, która jest podejrzana w kierunku raka. Są to ludzie, którzy mają czasem w rodzinie chorych na raka, którzy za późno się zgłaszali, jakoś tego nie czują. To jest taka polityka strusia, że jak się wsadzi głowę w piasek i się nie widzi, to się nic nie stanie. Ale niestety się stanie, bo jeżeli mamy coś w sobie, to powinniśmy jak najwcześniej o tym wiedzieć, bo wtedy mamy szansę uratować życie.

Dyrektor szpitala św. Łukasza w Tarnowie Anna Czech zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku nowotworów.

– Te badania służą temu, żeby pobudzić tę czujność onkologiczną, żeby troszczyć się o swoje zdrowie, myśleć, że trzeba się zbadać, żeby przełamać ten strach, bo on zawsze jest. Warto się dowiedzieć, czy jestem zdrowa, czy mam jakąś zmianę, a jeśli mam jakąś zmianę, to po prostu są bardzo dobrzy fachowcy, którzy potrafią zadziałać, zoperować i jest wtedy wszystko dobrze.

 

Kobiety między 22 a 59 rokiem życia mogą zrobić badania cytologiczne, a panie między 50 a 69 rokiem życia mogą wykonać bezpłatną mammografię. Nie ma ograniczeń wiekowych w przypadku badań PSA w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty.

Lekarze podkreślają, że w profilaktyce nowotworowej ważny jest też tryb zdrowia, jaki prowadzimy.

Żeby zapobiegać, trzeba się nie tylko regularnie badać, ale również dbać o dobrą kondycję fizyczną i zdrową dietę. Warto też zrezygnować z używek, takich jak papierosy.

Exit mobile version