Jak zapakować paczkę do wysyłki? Przydatne wskazówki i porady

Zdjecie glowne

Żeby paczka trafiła cała i bezpieczna do swojego adresata, należy przestrzegać kilku zasad podczas jej przygotowywania. W tym poradniku zaprezentujemy Ci sprawdzone metody na zapakowanie paczki do wysyłki, a także otrzymasz garść ciekawostek i wskazówek na ten temat. Jeśli nie masz jeszcze kupionych kartonów i innych akcesoriów usprawniających pakowanie, znajdziesz tutaj informację jak je odpowiednio dobrać.

Wytrzymałość opakowania a bezpieczeństwo przesyłki

Oczywiście, że opakowanie powinno być wytrzymałe. Ale co to oznacza? Przede wszystkim należy dopasować karton zarówno do ciężaru, jak i do kształtu zawartości. Powinien on mieć odpowiednią twardość. Należy sprawdzić także czy na kartonie nie pozostały stare oznakowania, jeśli używamy go po raz kolejny lub czy nie posiada żadnych uszkodzeń mechanicznych. Jeśli paczka waży kilkanaście kilogramów, należy użyć kartonu z tektury trzywarstwowej. W przypadku lżejszych przesyłek między 5-10 kilogramów z powodzeniem powinien wystarczyć karton z tektury dwuwarstwowej o gęstości 600 g/m2. W celu zweryfikowania czy opakowanie zostało odpowiednio dobrane do wagi przewożonych produktów, można je unieść lub nacisnąć. Jeśli w takich przypadkach karton odkształca się, oznacza to, że nie został odpowiednio dopasowany i może zniszczyć się podczas transportu. Jeśli wysyłamy produkt na paletach, opakowanie również powinno być bardzo wytrzymałe. Można zastosować różnorodne rozwiązania np. przekładanie poszczególnych warstw tekturą o strukturze plastra miodu. Oczywiście nieoceniona okaże się także folia streczowa, folia bąbelkowa albo papier nacinany, który może stanowić eko alternatywę do stretchu.

Wypełniacze do kartonów – dlaczego to takie ważne?

Odpowiednie wypełnienie opakowania kartonowego jest ważne z tego względu, że zabezpiecza zawartość i amortyzuje ewentualne uderzenia. Wypełniacze opakowaniowe działają tak, że w trakcie zgniecenia, wibrowania, uderzania paczki w trakcie transportu, to właśnie one przejmują wszystko na siebie. Należy także zadbać o odpowiednią ilość wypełniacza. Powinna być ona taka, żeby w trakcie naciskania na boki kartonu, nie dochodziło do jego odkształcania. W trakcie transportu nasza przesyłka może być obracana w różne strony, dlatego należy zapewnić przedmiotom równomierne zabezpieczenie. Zwłaszcza jeśli w kartonie znajduje się kilka delikatnych produktów, położenie musi być bardzo stabilne.

Wypełniacze do paczek – rodzaje

Jeśli zadajesz sobie pytanie jak zapakować paczkę do wysyłki, żeby przedmioty były w pełni bezpieczne, przeanalizuj który wypełniacz będzie w Twoim przypadku najlepszy. Na rynku możesz otrzymać wiele różnych rodzajów tego typu produktów. Sprawdzą się:

zmięty papier – jest to skuteczna i tania metoda wypełniania paczek. Wykazuje dobrą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także chroni przed wilgocią i nie przepuszcza światła. Szary papier makulaturowy o dużej gęstości będzie łatwo dostępnym i wygodnym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa paczce. Papier makulaturowy powstaje w całości z materiałów z recyklingu. Jest to więc także sposób ekologiczny. Jedynym, małym minusem może być fakt, że zmięty papier nie prezentuje się tak estetycznie jak inne rodzaje wypełniaczy.

eko skropak – to kolejny wypełniacz ekologiczny stworzony z materiałów roślinnych i biodegradowalnych polimerów. Nie dość, że idealnie wpasowuje się w puste przestrzenie w paczce, to jest w pełni przyjazny dla środowiska. Można go wygodnie zutylizować wrzucając do wody w umywalce lub toalecie – pod jej wpływem rozpuszcza się całkowicie. Eko skropak cechuje się dużą wytrzymałością i niską wagą.

wełna drzewna – ten ekologiczny produkt to długie i cienkie drewniane wióry w pełni przyjazne dla środowiska. Nazywa się go także wioliną dekoracyjną, ponieważ poza właściwościami zabezpieczającymi, jest bardzo ładny i estetyczny. Wełna drzewna jest wypełniaczem wykorzystywanym do pakowania prezentów, przesyłek z produktami premium albo paczek z delikatnymi produktami np. szkłem. Dzięki niej zawartość paczki nie ulegnie rozbiciu, porysowaniu i zabrudzeniu.

folia bąbelkowa – w wielu firmach jest używana na ogromną skalę. Można nią doskonale zabezpieczyć wrażliwe produkty. Świetna do pakowania elementów o ostrych krawędziach, delikatnej biżuterii, szkła lub porcelany. Chroni także produkty przed wilgocią. Charakterystyczne pęcherzyki mają bardzo dobre właściwości amortyzujące.

worki powietrzne – to solidny wypełniacz do paczek, który blokuje towar w kartonie oraz zapobiega powstawaniu pustych przestrzeni. Bardzo dobrze amortyzuje zarówno lekkie, jak i cięższe towary. Ciekawym zamiennikiem do foliowych worków powietrznych są papierowe poduszki. Wykonane z materiału w 100% biodegradowalnego stanowią wybór bardziej przyjazny środowisku.

Niezależnie od tego, który wypełniacz do paczek wybierzesz, sprawdź czy produkty zostały dobrze unieruchomione. Ważne, żeby nie obijały się o siebie lub o samo opakowanie. W przypadku delikatnych lub ostrych produktów, należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie zweryfikować czy ilość wypełniacza jest optymalna. W innym przypadku możemy nie tylko być stratni na swojej przesyłce, ale produkt może także uszkodzić sąsiadujące w transporcie paczki.

Zaklejanie przesyłki i gotowe!

Prawidłowe zamknięcie przesyłki to bardzo ważny element całego procesu pakowania. Do tego celu warto użyć dobrej jakości taśmy. Na rynku otrzymasz różne ich rodzaje – taśmy akrylowe, z kauczukiem naturalnym lub kauczukiem syntetycznym. Możesz wykorzystać także papierowe taśmy ekologiczne. Występują w wersjach wzmocnionych i świetnie poradzą sobie z zaklejeniem przesyłki. Drugim istotnym czynnikiem podczas zaklejania paczek jest sposób w jaki to robimy. Warto nałożyć taśmę zarówno na łączenia kartonu, jak i wszystkie krawędzie. Można także owinąć karton papierem pakowym i dopiero wówczas nakleić taśmę samoprzylepną. Jeśli wysyłasz stosunkowo dużo paczek to ciekawym akcesorium może być dla Ciebie na przykład taki dyspenser. W sklepach internetowych możesz znaleźć różnego typu oklejarki, dzięki którym szybciej i wygodniej obkleisz swoją przesyłkę. Zapewniają one także ekonomiczność, ponieważ taśma nie zagniata się i nie skleja przez co zużywa się jej mniej. Dobrej jakości dyspenser posiada ergonomiczny uchwyt raz ostre ząbki szybko i dokładnie tnące taśmę pakową.

Jak zapakować paczkę, jeśli przesyłasz te produkty

Poniżej przygotowaliśmy kilka podpowiedzi na co zwracać szczególną uwagę, jeśli pakujesz któryś z wymienionych rodzajów produktów:

produkty w formie płynnej – jeśli przesyłasz np. kosmetyki lub płynne artykuły spożywcze upewnij się, że przewoźnik akceptuje określoną pojemność. Opakowanie produktu powinno być oryginalne, fabryczne. W innym przypadku może dojść do rozlania się cieczy. Należy także dokładnie zabezpieczyć nakrętkę.

artykuły RTV i AGD – muszą być szczególnie dobrze zabezpieczone przed wstrząsami i uszkodzeniami. Karton produktu można owinąć folią stretch i zastosować solidny wypełniacz opakowań. Bardzo dobrze sprawdzą się w tym przypadku również profile styropianowe.

suche artykuły spożywcze – przyprawy i inne produkty sypkie, a także produkty granulowane dla zwierząt (karmy, pasze itp.), czyli wszystko, co może łatwo się rozsypać w przypadku uszkodzenia opakowania, powinny być dodatkowo owinięte folią.

Exit mobile version