Nawet 69 tys. zł na termomodernizację domu. Zmiany w programie Czyste Powietrze

koprowski

W 2022 r. w programie 'Czyste Powietrze’ większe wsparcie ma trafić do mniej zamożnych Polaków – otrzymają na termomodernizację domu i wymianę pieca do 69 tys. zł dotacji.

Progi dochodowe, uprawniające do uzyskania podwyższonego poziomu dofinansowania, wyniosą 900 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i do 1260 złotych w gospodarstwie jednoosobowym. Te osoby będą mogły otrzymać nawet do 90 procent wsparcia na wymianę źródła ciepła i termomodernizację domu. Maksymalnie kwota dotacji wyniesie 69 tysięcy złotych.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski, który był gościem programu Słowo za Słowo powiedział, że spodziewa się lawiny wniosków.

– Będzie możliwość uzyskania dofinansowania w maksymalnej kwocie nawet 69 tys. złotych. Okres realizacji zadania będzie wydłużony do 36 miesięcy. Nie będę ukrywał, że przygotowujemy się na dość zwiększoną liczbę wniosków. Jeśli chodzi o gospodarstwa wieloosobowe czy jednoosobowe będą skorygowane poziomy dofinansowań, odpowiednio jeśli chodzi o inflację – 900 złotych i 1260. I nawet intensywność dofinansowania będzie możliwa do 90 procent kosztów kwalifikowanych.

Prezes NFOŚiGW w Krakowie zapewnił, że wnioski są teraz łatwiejsze, a pomoc w ich wypełnieniu można uzyskać w urzędach gmin.

Uruchomiona została także specjalna ogólnopolska infolinia 22 340 40 80.

Można dzwonić także pod specjalny numer NFOŚiGW 12 422 94 90.

Program 'Czyste Powietrze’ ruszył we wrześniu 2018 roku i ma być realizowany przez 10 lat. Jego cel to wsparcie termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz wymiany przestarzałych kotłów grzewczych, tzw. kopciuchów, na te bardziej ekologiczne, tak aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji.

Ubiegły rok w Małopolsce był rekordowy pod względem wypłaconych środków. Rozpatrzono ponad 1200 wniosków i wypłacono w sumie 110 mln złotych.

Tymczasem od 1 stycznia zostają wycofane dotacje na kotły węglowe w programie Czyste Powietrze. Decyzja wynika przede wszystkim z wytycznych Komisji Europejskiej oraz przepisów samorządowych uchwał antysmogowych.

Dla wnioskodawców, którzy chcą zamontować inne źródła ciepła, nie zmieniają się warunki programu Czyste Powietrze – dalej są finansowane niskoemisyjne i wysokosprawne źródła ciepła.

Exit mobile version