Drzwi i okna narożne, czyli od szklanej ściany do panoramy

ee3fe2added8c584bc2ebc41b2eaf0ff

Szkło przebojem wkroczyło do współczesnej architektury. Obiekty wybudowane z jego dużym udziałem są jasne, ciepłe, oraz – co niemniej ważne – wizualnie lekkie i supernowoczesne. Życie jednak stale prze naprzód i dotychczasowe rozwiązania przestają już być wystarczające. Po wynalezieniu koła człowiek dodał drugie, tworząc rower; dołożenie dwóch kolejnych dało nam samochód. Podobnie w architekturze i budownictwie – jeśli ogólny zachwyt budziła szklana ściana, dlaczego nie połączyć jej z drugą? Tak właśnie powstały okna narożne.

Domy z przeszkleniami w formacie XXL nie są niczym nowym, a jednak wciąż robią ogromne wrażenie zarówno na obserwatorach, jak i na użytkownikach budynków. Trudno się temu dziwić. Duże powierzchnie szklane nie tylko kreują nowoczesny wizerunek, ale także podnoszą komfort przebywających w ich wnętrzach. Dzięki nim pomieszczenia stają się jaśniejsze, zapewniając przy tym fantastyczne widoki na zewnątrz. Do tego należy dodać ekonomiczność takich rozwiązań – w parze ze światłem idzie zazwyczaj ciepło. Za jedno i drugie (to wytworzone sztucznie) trzeba płacić, i to coraz bardziej słono. Warto więc pozwolić naturze zadbać o dobrostan nasz i naszych portfeli, już na etapie projektu wyposażając budynek w duże okna. Narożne zaś jeszcze spotęgują końcowy efekt.

Okna narożnikowe – nowa jakość w każdym domu

Budując dom nie warto iść po linii najmniejszego oporu, lecz pomyśleć o mniej banalnych, a przy tym funkcjonalnych i ergonomicznych rozwiązaniach architektonicznych. Takimi są okna narożne, czyli łączący dwie ściany element stolarki montowany w narożniku budynku. I na dodatek w tym przypadku nie jesteśmy z góry skazani na jeden wariant.

– Można wybrać wersję ze słupkiem, czyli wspornikiem scalającym poszczególne elementy konstrukcji, albo zamontować okna narożne bezsłupkowe, szklone na całej powierzchni, bez wsporników między taflami. Takie okna są absolutnym hitem aranżacyjnym – mówi Jarosław Prywałko, ekspert OknoPlus. Właśnie zwiększenie formatu szkła przy jednoczesnym wyeliminowaniu wspomnianych wsporników może sprawić, że do wnętrza przedostanie się nawet 30% więcej światła słonecznego. Nowoczesna technologia produkcji elementów szklanych wyklucza ewentualne obawy o parametry całej konstrukcji. Można więc popuścić wodze fantazji przy projektowaniu. Choć już same standardowe, poziome okna narożnikowe są niezwykle estetyczne, czemu nie wypełnić szklaną taflą całej wysokości ściany? Takie rozwiązanie zdecydowanie ozdobi salon lub sypialnię (zakładając zachowanie prywatności przez zagospodarowanie terenu). Pierwszy wariant doskonale sprawdzi się w przypadku doświetlenia biurka lub kuchennego blatu.

Nie tylko okna. Narożnikowe mogą być też… drzwi

Skoro poza tradycyjne wyobrażenie o budynkach wykraczają już same okna narożne, to co powiedzieć o całoszklanych konstrukcjach narożnych? Wystarczy sobie wyobrazić, że zamiast typowej ściany mamy przed oczami wielki obraz, zmieniający się wraz z porami roku i pogodą. Idąc dalej – do jednej dużej szklanej tafli dodajmy drugą, połączmy je pod kątem dziewięćdziesięciu stopni… i napawajmy się widokiem panoramicznym. Przeszklona konstrukcja narożna daje nie tylko niebanalny efekt wizualny, lecz także optycznie powiększa pomieszczenie, do tego otwierając wnętrze na otaczającą przestrzeń. Otwierać można też całkiem dosłownie, stosując drzwi tarasowe z ruchomym słupkiem.

– To rozwiązanie pozwala na komfortowe przenikanie się strefy domu z ogrodem – mówi Jarosław Prywałko, ekspert marki OknoPlus. – Niezwykle wytrzymałe szkło w połączeniu z wysokiej jakości profilami daje możliwość tworzenia konstrukcji o wymiarach 9×2,5 metra, będących ciekawym, przykuwającym uwagę elementem architektonicznym – dodaje.

Co więcej, drzwi tarasowe z ruchomym słupkiem sprawiają, że nic nie zakłóci nam widoku na zewnątrz, bowiem po rozsunięciu skrzydła zyskujemy w pełni otwartą przestrzeń. Z drugiej strony – jego zamknięcie tworzy bezpieczne i wygodne wnętrze, zapewniające użytkownikom jakże istotny komfort cieplny.

Drzwi i okna narożne – wszystko w sam raz

Podniesienie stopnia oświetlenia wnętrza przy równoczesnej dbałości o zachowanie odpowiedniej temperatury nie jest problemem jeśli stosuje się okno narożne PCV lub ALU wyposażone w nowoczesne, innowacyjne szkło. W dni słoneczne wysokiej jakości pakiety trzyszybowe zapewniają niski współczynnik przenikania ciepła. Jednak gdy to konieczne, duże tafle szklane wpuszczają więcej promieni słonecznych, wspomagając ogrzewanie pomieszczenia i będąc solidnym wsparciem dla bilansu cieplnego budynku. Dlatego zarówno okna narożne jak i drzwi tarasowe z ruchomym słupkiem stają się integralną częścią domów energooszczędnych i pasywnych.

Ten trend był od początku bardzo widoczny w Małopolsce, skąd pochodzi firma OknoPlus i gdzie znajdują się jej salony. A że, jak napisał Wincenty Pol „piękna nasza Polska cała”, warto w całym kraju podziwiać jej uroki przez panoramiczne szklane ściany, ze świadomością przebywania w nowoczesnym, komfortowym, ekonomicznym i ekologicznym domu.

Exit mobile version