Broń z Tarnowa sprawdza się na wojnie. 'Chcą abyśmy jeszcze przysłali’

Fotoram.io 4

Sprzęt produkowany w Zakładach Mechanicznych pomaga ukraińskim żołnierzom walczyć z rosyjskim agresorem.

Prezes Henryk Łabędź, który był gościem programu Słowo za Słowo powiedział, że Polska Grupa Zbrojeniowa zdecydowanie zwiększyła moce. Do produkcji sprzętu doszły remonty ukraińskiej broni.

– Nie tylko broń obronną dostarczamy na Ukrainę, ale oprócz tego remontujemy broń, którą kiedyś dostarczyliśmy. Musimy odtworzyć kompetencje, ponieważ ta broń niejednokrotnie była 10, 15 lat temu wysyłana na Ukrainę w innych okolicznościach, dotyczy to np. szyłek. Nasza broń obronna jest na Ukrainie, mam dobre informacje ze strony ukraińskiej, jeżeli chodzi o skuteczność i chcą, abyśmy jeszcze przysłali.

Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził Tarnów, zapowiedział przekazanie broni z tarnowskich Zakładów Mechanicznych na Ukrainę. Była mowa o moździerzach i granatnikach.

Wojna służy też testowaniu sprzętu. Współczesne pole bitwy, to zdecydowanie więcej automatyki, robotów, a także dronów.

Prezes Zakładów Mechanicznych mówił na antenie RDN, że sprzęt produkowany w Tarnowie często wyprzedza konkurencję, ponieważ co dwa lata wypuszcza nowy produkt, a zespół ekspertów cały czas myśli nad kolejnymi wyrobami.

– Dotyczy to m.in. Peruna, który może być wykorzystywany w miejscach niedostępnych, gdzie jest zagrożenie życia żołnierza. Trochę jak Schwarzenegger czy Robocop, gdzie ostateczna decyzja o strzale należy do człowieka, ale ten człowiek jest bezpieczny, może sterować takim produktem z odległości 3 do 5 kilometrów. Natomiast bardzo ważnym produktem, który sprawdziłby się na granicy z Białorusią, ale także został doceniony przed Rosjan (jeszcze przed wojną) jest system zwalczania bezzałogowych statków latających. Polska broń antydronowa zwróciła uwagę rosyjskiego rządowego dziennika 'Rossijskaja Gazieta’, który pisał o 'chmurze ognia z Tarnowa’.

Henryk Łabędź podkreślił, że wojna w Ukrainie i obawy przed zagrożeniem ze Wschodu spowodowały w kraju proobronne wzmożenie. Także w Tarnowie wiele osób pyta o możliwość zakupu karabinu. Prezes Zakładów Mechanicznych podkreślił, że osobiście jest przeciwnikiem powszechnego dostępu do broni.

Zakłady Mechaniczne “Tarnów” S.A. prowadzą działalność przemysłową nieprzerwanie od 1917 r., co czyni firmę jednym z najstarszych przedsiębiorstw w Tarnowie. Spółka produkuje uzbrojenie i sprzęt wojskowy począwszy od lat 50-tych.

Wizytówką przedsiębiorstwa jest szeroka oferta uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w której szczególną rolę odgrywają karabiny wyborowe i maszynowe, granatniki, moździerze, artyleryjskie i artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze oraz sprzęt szkolno-treningowy.

O nowym karabinie Zakładów Mechanicznych pisaliśmy tutaj:

https://www.rdn.pl/news/duze-zainteresowanie-nowym-karabinem-tarnowskich-zakladow-mechanicznych-to-pierwsza-taka-bron-w-polsce

O robocie bojowym Perun, flagowym produkcie tarnowskich Zakładów Mechanicznych pisaliśmy tutaj:

https://www.rdn.pl/news/robot-bojowy-perun-po-testach-bojowych-strzelal-pociskami-przeciwpancernymi-pirat

O wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Zakładach Mechanicznych pisaliśmy tutaj:

https://www.rdn.pl/news/bron-produkowana-w-tarnowie-pojedzie-na-ukraine-zapowiedzial-premier-mateusz-morawiecki

Exit mobile version