Nowy Sącz: Ważne informacje dla samorządów w sprawie planów zagospodarowania przestrzennego

plan zagospodarowania konf ns 3

Procedury zatwierdzania Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego mają się skrócić. To główne założenia reformy planowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. O jej potrzebie rozmawiał z sądeckimi i gorlickimi samorządowcami, sekretarz stanu Piotr Uściński.

Chodzi o przyspieszenie procedur o warunkach zabudowy. Efekt może być taki jak podczas wprowadzonej na początku roku Ustawy o domach 70-metrowych pod zabudowę bez zbędnych formalności.

Teraz wydawanie warunków zabudowy to proces, który trwa wiele miesięcy, a nawet przeciąga rozpoczęcie inwestycji na kolejny sezon budowlany. My już w tym zakresie poczyniliśmy bardzo duży krok w Ustawie o domach 70 – metrowych zabudowy z minimum formalności. Skróciliśmy tę procedurę o wydawaniu warunków zabudowy do 21 dni – mówił Uściński, reprezentujący Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Procedury w planowanej reformie mają dotyczyć nie tylko domów jednorodzinnych i wypoczynkowych, ale również przedsiębiorców. Aby jednak do tego doszło, reforma zakładać będzie też obowiązkowe uchwalenie Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego do roku 2026.

– Może być to trudne, ale jest bardzo ważne. To zachęci ludzi, aby zostawali w swoich miejscowościach i tu się budowali. Ściągnie też przedsiębiorców, którzy nie będą latami czekali na uchwalenie lokalnych PZP. To ważne na przykład dla naszej strefy ekonomicznej – twierdzi burmistrz Bobowej, Wacław Ligęza.

Jeżeli ta nowa ustawa będzie przyjęta, to ona, rzeczywiście będzie w takim kształcie, że uprości te procedury, to będziemy mogli o wiele szybciej i sprawniej przygotować naszą infrastrukturę, żeby nasi mieszkańcy u nas zostawali, budowali się na miejscu, żeby rozwijała się działalność gospodarcza, żeby pojawiały się firmy. To jest niezwykle istotna sprawa, dlatego dzisiaj tutaj jestem – podkreśla.

Parlamentarzyści, którzy uczestniczyli w spotkaniu, zapewniali, że tak jak ustawa o domach 70-metrowych, tak ta związana z planami zagospodarowania przestrzennego, mają służyć zmniejszaniu biurokracji w prawie budowlanym.

Zdecydowanie chcemy to ulepszać. Krok po kroku to usprawniać, cyfryzować tę przestrzeń, przyspieszać pewne decyzje, czy zgody budowlane, żeby była wygoda i realizacja planów młodych polskich rodzin, była jak najlepsza. To oczywiście te domy do 70 m kw., ułatwienia w planistyce i następne kroki, które przygotowujemy – mówi poseł PiS, Patryk Wicher.

Poseł Jan Duda wspomniał też, że ustawa będzie chronić miejsca ochrony przyrody, aby prawo było bardziej restrykcyjne w tej sprawie i przez obecne nim luki, nie dopuszczało do zabudowy w rejonie parków narodowych i krajobrazowych.

Spotkanie z ministrem odbyło się też w Limanowej, a przybyli na nie samorządowcy nie tylko z okolicy, ale też z Podhala.

Projekt nowej reformy zakłada między innymi obowiązkowe przygotowanie przez gminy Planów Zagospodarowania Przestrzennego do 2026 roku

Exit mobile version