W leczeniu nadciśnienia, bardzo ważna jest zmiana trybu życia

stetoskop

Nadciśnienie latami nie daje najmniejszych objawów. Tymczasem nieleczone jest śmiertelnie niebezpieczne. Zwiększa bowiem ryzyko udaru mózgu, uszkodzenia i niewydolności nerek, poważnych zmian w siatkówce oka i miażdżycy.

17 maja obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Specjalista kardiologii Mirosław Dyląg mówi, że zmiana stylu życia pozwala ograniczyć przyjmowanie lekarstw

– Spadek masy ciała o 10 kg przyczynia się do obniżenia ciśnienia skurczowego o 5 do 20 milimetrów słupa rtęci, jeśli do tego ograniczymy używanie soli kuchennej zyskujemy 2 do 8 milimetrów, jeżeli chodzi o aktywność fizyczną – tutaj jesteśmy w stanie utargować 4-9 milimetrów słupa rtęci – tłumaczy specjalista

Taka zmiana stylu życia może znacznie ograniczyć przyjmowanie lekarstw.

Nadciśnienie zwykle kojarzone z osobami starszymi. Tymczasem chorują też ludzie młodzi. Dlatego każdy powinien profilaktycznie mierzyć sobie ciśnienie.

Utrzymujące się przez kilka dni z rzędu ciśnienie w granicach 135/85, mierzone w warunkach domowych daje podstawy do rozpoznania nadciśnienia i podjęcia leczenia.

Więcej o nadciśnieniu we wtorkowym (17.05) Bez Skierowania o 17.10.

Exit mobile version