Dąb Chrześcijanin z gminy Brzostek powalczy o ogólnopolską nagrodę

279738265 300641045443359 3607969029445608499 n

Ponad 650-letni Dąb Chrześcijanin z Januszkowic (gm. Brzostek) zakwalifikował się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Drzewo Roku 2022.

Jak mówi Radiu RDN prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Brzosteckiej Wiesław Tyburowski, nazwa dębu nie jest przypadkowa i związana jest z legendą, dotyczącą początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

– Jedna z legend mówi, że ten dąb mógł zostać zasadzony przez samego Mieszka I, z jego rozkazu lub z rozkazu jego syna, kolejnego władcy Polski – Bolesława Chrobrego, kiedy ziemie Wiślan zostały przyłączone, w początkach państwa polskiego, do naszego kraju. I wówczas rozszerzając chrześcijaństwo na tych terenach na pamiątkę mogły być sadzane właśnie tego typu dęby.

Według dendrologów, jego wiek jest jednak trudny do określenia. Prawdopodobnie został posadzony w połowie XIV wieku. Oznaczałoby to, że ma co najmniej 650 lat i znajduje się w ścisłej czołówce najstarszych drzew w Polsce. Jego cechą charakterystyczną jest także bardzo gruby pień.

– Dąb kiedyś był bardzo rozłożysty. Według badań przeprowadzonych w latach 70. XX wieku, czyli w czasie, gdy został pomnikiem przyrody,jego obwód na wysokości 1 metra wynosił aż 1 004 cm, czyli ponad 10 metrów. To było olbrzymie rozłożyste drzewo – opowiada Wiesław Tyburowski.

Niestety, na początku lat 90. ubiegłego wieku doszło do pożaru we wnętrzu Chrześcijanina, gdyż był on spróchniały. Strażacy ugasili pożar, lecz drzewu groziło zawalenie. Na szczęście na wiosnę dąb wypuścił listki i został objęty opieką konserwatorską. Co prawda przez te zdarzenia stracił na obwodzie, ale wciąż pozostaje w czołówce. Dość powiedzieć, że jest grubszy od najbardziej znanego w Polsce drzewa – Dębu Bartek.

Mimo ciekawej historii do tej pory nie był on popularny. To się jednak może zmienić za sprawą Ogólnopolskiego Konkursu Drzewo Roku 2022. Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Brzosteckiej podkreśla, że udział w tego typu konkursie z pewnością zwiększy jego wartość jako atrakcja turystyczna.

– To jest pomnik przyrody i jednocześnie posiada historyczną 'otoczkę’. Wcześniej był on raczej mało rozpropagowany. Mimo tego, że był bardzo duży i rozłożysty, w starym systemie nie odgrywał wielkiej roli. Był on tylko częścią Parku Dworskiego. Dodatkowo nazwa Chrześcijanin nie była zbyt mile widziana w komunistycznych czasach. Ale teraz z pewnością zyskuje, choćby z tego powodu, że tutaj jest, że ocalał nawet pomimo pożaru i może być wizytówką Januszkowic i okolic.

Głosowanie internetowe na Drzewo Roku rozpocznie się 1 czerwca i potrwa przez 30 dni.

Zwycięzca tej Konkursu Drzewo Roku 2022 będzie reprezentował Polskę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2023.

Exit mobile version