Czy na drona trzeba mieć pozwolenie? Jaki model kupić?

1 5

Bezzałogowe urządzenie latające, jakim jest dron, to stosunkowo nowy wynalazek, nic więc dziwnego, że przepisy z nim związane ulegają różnym modyfikacjom. Latanie dronem to świetna rozrywka dla hobbystów, a dla zawodowców duże ułatwienie w pracy, nie dziwi więc, że właścicieli dronów przybywa. Prawo musi jednak brać pod uwagę takie czynniki, jak bezpieczeństwo lotnictwa cywilnego, prywatność firm i osób fizycznych, czy bezpieczeństwo informacji.

Prawo latania dronem – dla kogo?

Warunkiem umożliwiającym latanie dronem o masie powyżej 250 g w trybie widzialności (VLOS) jest ukończenie 16. roku życia. Dla przypomnienia wyjaśniamy, że VLOS (visual line of sight) to operacja zapewniająca bezpośredni kontakt wzrokowy operatora z bezzałogowym statkiem powietrznym. Ma to zapewnić bezpieczną odległość od innych przeszkód. Od 2021 roku wszyscy użytkownicy dronów ważących więcej niż 250 g, muszą zarejestrować się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego jako operatorzy bezzałogowych statków powietrznych, odbyć szkolenie online i zdać test.

Latanie dronem bez ograniczenia wiekowego

Istnieją sytuacje, w których nie trzeba mieć ukończonych 16 lat, aby prowadzić bezzałogowy statek powietrzny. Dzieje się tak, jeśli dron do użytku prywatnego nie przekracza masy 250 g, jest zabawką zgodnie z dyrektywą WE o numerze 2009/48, a także, jeśli lot przeprowadzany jest pod okiem osoby, która posiada uprawnienia do pilotażu dronami. To oczywiście bardzo dobra wiadomość dla wszystkich rodziców, którzy chcieliby sprezentować dron swojemu dziecku.

Latanie dronem a nowe przepisy w 2022 roku

W nowych przepisach dotyczących latania dronami wzięto pod uwagę kwestię bezpieczeństwa lotniczego i rozróżniono przestrzeń otwartą, szczególną i certyfikowaną. W związku z tym podziałem, przestrzeń otwarta została uznana za obarczoną najmniejszym stopniem ryzyka. W związku z tym nie obowiązuje w niej tzw. prawo jazdy na dron, który jest wykorzystywany do lotów VLOS i ma masę mniejszą niż 250 g. Warto dodać, że zgodnie z nowymi przepisami, maksymalny pułap lotów może osiągnąć 120 m. Istnieją także obostrzenia dotyczące odległości od obiektów czy osób. Zgodnie z nimi dron o masie od 9 do 25 kg może być pilotowany w odległości minimum 150 m od budynków i ludzi.

Kiedy prawo jazdy na dron?

Nie ma co ukrywać – dobry dron posiadający kamerę z pewnością przekroczy, masę 250 g. oznacza to, że jako jego użytkownik musisz zarejestrować się do ULC, przejść krótkie szkolenie i zdać test online. Na szczęście nie jest on trudny i nie wymaga długich przygotowań.

Jaki model drona kupić?

Dobry dron dla osoby początkującej powinien być lekki i niewielki. Chodzi o to, by nie zrobić krzywdy sprzętowi ani drugiej osobie podczas nauki latania. Wybierając pierwszy dron, zwróć uwagę na sposób jego sterowania, kamerę (najlepiej Full HD), zasięg, łączność, funkcje i rodzaj zasilania. Jeśli planujesz w przyszłości przesiąść się na bardziej profesjonalny sprzęt, najlepiej od razu kupić dron z padem sterującym, a nie taki, którym możesz sterować ze smartfona.

Exit mobile version