Przemijanie – ten temat zdominował prace młodych. Finał konkursu Patrzer

IMG 2197

Młodzi są wrażliwi na otaczający ich świat, na jego piękno, ale i brzydotę – mówi redaktor naczelny Tarnowskiego Gościa Niedzielnego ks. Zbigniew Wielgosz, pomysłodawca konkursu „Patrzer – przygoda zaczyna się tuż za progiem”. W Kurii Diecezjalnej w Tarnowie odbył się finał, ogłoszono wyniki i wręczono nagrody.

W tegorocznej edycji wzięło udział prawie 40 osób z województw małopolskiego i podkarpackiego. To uczniowie szkół podstawowych i średnich.

– Najbardziej zastanawia fakt, że w tych pracach tematem głównym jest przemijanie. Można się dziwić, że młodzi myślą o takim temacie, o kruchości istnienia, o niepewności naszego życia ale rzeczywiście poświęcają temu tematowi większość swoich przemyśleń. Starają się jednak odkryć pozytywne strony tego procesu podkreślając, że przemijanie jest możliwe do przeżywania dzięki relacji z Bogiem, rodzinie, miłości, przyjaźni

– dodaje ks. Zbigniew Wielgosz.

Młodzi poszli na spacer z telefonem komórkowym, zrobili zdjęcia i stworzyli do tego opowieść literacką.

Pierwsze miejsce w kategorii szkół średnich zajęła Weronika Więcek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Limanowej. Jej praca jest zatytułowana 'Niewidoczne dla oczu”.

– Na zdjęciu jest reportaż mojego spaceru do lasu, gdzie próbowałem porównać rzeczy, które spotkałam do ludzkich czynów. Chodziłam po okolicy, gdzie mieszkam i zauważyłam m.in. zanieczyszczenia i chciałam to przełożyć na obraz człowieka, jego czynów, upadków i postępowania.

Zofia Dziedzic ze Szkoły Podstawowej w Woli Dębińskiej zajęła pierwsze miejsce za pracę 'Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

– To jest Smreczyński Staw w Dolinie Kościeliskiej. Wymyśliłam taki temat, żeby pokazać to jaka nasza Polska jest piękna. Warto docenić nasz kraj. Mamy piękne miejsca, które warto zwiedzać, nie trzeba szukać daleko, bo mamy na miejscu piękne widoki i miejsca.

Natalia Pajor Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Sączu stworzyła pracę o przemijaniu i zajęła drugie miejsce.

– Moja praca jest o przemijaniu życia, porównałam nasze życie do kasztanowca, jak kwitnie, przekwita, spada z drzewa, obumiera i jest koniec …naszego życia tutaj na ziemi. Temat wziął się spontanicznie, chodziłam na spacer, patrzyłam na rodzinne albumy, na osoby, których już nie ma z nami.

Karol Guzik ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej dostał nagrodę internautów za pracę 'Przygoda w starym dworze”.

– Dwór, który opisuję znajduje się w Łąkcie Górnej. W tej pracy chciałem powiedzieć jaką pozytywną przygodę z Panem Bogiem można przeżyć w tym dworze i okolicy. Jest on raczej negatywnie odbierany, bo jest miejscem spotkań lokalnej młodzieży.

Zuzanna Dmuchała ze Szkoły Podstawowej w Paszczynie zajęła drugie miejsce za pracę 'Szlakiem zadumy i cierpienia”.

– Opisałam Górę Śmierci, drogę cierpienia, Muzeum Pamięci i Pojednania w Paszczynie. Moja prababcia opowiadała o Górze Śmierci, ponieważ pracowała w obozowej kuchni. I z tego wziął się pomysł na pracę.

Dwie nagrody przyznał także bp Stanisław Salaterski.

– Podobała mi się głębia patrzenia młodych ludzi na rzeczywistość. Wydaje się, że oni chodzą i patrzą tylko w smartfon i słuchawki mają na uszach, a oni widzą bardzo dużo. Gdy mają odwagę to opisać to robią to z wielką klasą, wręcz jak rasowi filozofowie. Wielki szacunek dla tych młodych ludzi. Ci, którzy przystąpili do konkursu to elita młodzieży, w internecie kilka tysięcy osób oglądało te prace. To znaczy, że mamy dużo osób o podobnej wrażliwości czyli jest kim budować świat osadzony na na tradycji, wartościach.

Była to trzecia edycja konkursu 'Patrzer – przygoda zaczyna się tuż za progiem’.
Jego organizatorami byli Tarnowski Gość Niedzielny i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej. Patronat nad konkursem objęło Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Zobacz prace uczniów: https://tarnow.gosc.pl/Patrzer/prace-konkursowe

Exit mobile version