Wielka akcja sprzątania Mościc [ZDJĘCIA]

Projekt bez nazwy37

Wielka akcja sprzątania Mościc

Papierki, plastikowe i szklane butelki, puszki oraz wiele innych śmieci – to zaledwie część odpadów, które uczniowie tarnowskich szkół i przedszkoli oraz mieszkańcy Tarnowa zebrali podczas akcji sprzątania Mościc. Z okazji Światowego Dnia Ziemi kolejny raz odbyła się akcja ‘Zbieram i segreguję’. To inicjatywa Grupy Azoty i Rady Osiedla Mościce.

Do akcji zaproszono przedszkola i szkoły, czyli łącznie ponad 700 osób. Dzieci, młodzież i dorośli otrzymali worki oraz rękawiczki i ruszyli posprzątać wszystkie części Mościc.

– Jest to na pewno dobre dla środowiska. – Dobrze, że ktoś chce coś pozytywnego zrobić z tym problemem. – Dobra akcja, na na co dzień również segreguję śmieci. – Dobrze, że są takie wydarzenia, bo to dobre dla Ziemi.- Widzę, że są ludzie segregujący śmieci, ale niektórzy tego nie robią. – Zebraliśmy szkło, papierki, papierosy i szklane butelki. – Jest dużo śmieci, niedopałków po papierosach, dużo papieru i folii. Jest co zbierać. – Fajnie jest sprzątać, bo wtedy pomagamy planecie.

Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi na to jak ważna jest właściwa segregacja odpadów i materiałów, którym można dać drugie życie. Dodatkowo, akcja miała walor edukacyjny dla dzieci i młodzieży, tak aby uczyć ich już od najmłodszych lat troski o środowisko.

– Ta akcja ma nauczyć dzieci, aby dawać różnym tworzywom drugie, trzecie a nawet czwarte życie. Żeby też troszkę zawstydzić starszych, żeby nie wyrzucali niepotrzebnie pojemników plastikowych i innych opakowań do rowu, ale żeby dać im kolejne życie. Chodzi szczególnie też o sztandarowe produkty, które my mamy, czyli m.in. sztuczne tworzywa. To kwestia dobrego podejścia do nich, bo są bardzo przyjazne, wbrew temu co niektórzy mówią

– mówi Dyrektor generalny Grupy Azoty i członek zarządu spółki Zbigniew Paprocki.

Akcja jest już organizowana od kilku lat. Jak przyznaje przewodnicząca Rady Osiedla Mościce Ewa Obrzut, przynosi ona efekty, bo w tej części widok porozrzucanych śmieci jest coraz rzadszy.

– Myślę, że jest w tym względzie coraz lepiej, bo jak spacerujemy po Mościcach to jest coraz mniej śmieci, ale akcja edukacyjna musi być ponawiana. To będzie przynosić efekty, bo zdrowy świat i zdrowe otoczenie to zdrowy człowiek. Jeżeli dzieci nauczą się zbierania i segregowania to później nie będzie z tym problemu.

W całe wydarzenie włączyło się również Centrum Sztuki Mościce, które dla osób zaangażowanych w sprzątanie przygotowało darmowe zaproszenia do swojego kina.

– My jako instytucja kultury chcemy też uczestniczyć w innych przedsięwzięciach i projektach, które realizowane są przede wszystkim na terenie Mościc. Jest to akcja ekologiczna więc myślę, że temat na czasie. Zachęcamy do udziału i nagradzamy uczestników akcji poprzez wręczenie zaproszeń na wydarzenia kulturalne, głównie seanse kinowe

– mówi dyrektor Centrum Sztuki Mościce Anna Chmura.

Organizatorzy zwrócili uwagę, że w Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy. Sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa. Natomiast puszka zostawiona w lesie staje się śmiertelną pułapką dla dziesiątek owadów, małych zwierząt w tym gadów i płazów.

Exit mobile version