Półpasiec. Bolesna choroba z groźnymi powikłaniami

Marta Owczynska

Tej choroby nie można lekceważyć. Półpasiec potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Sam przebieg choroby jest bardzo nieprzyjemny, a powikłania mogą być bardzo poważne.

Lekarz Marta Owczyńska, która była gościem programu Bez Skierowania, zwracała uwagę na objawy półpaśca. Oprócz typowej dla tej choroby wysypki zlokalizowanej po jednej stronie ciała, występują charakterystyczne objawy kliniczne.

Na kilka dni przed wysypką pojawia się silny ból odczuwany w obrębie zakażonych zwojów nerwowych. Może być na twarzy, szyi, ale również na tułowiu, brzuchu czy plecach.

– Co jest ważne? Cztery, pięć dni przed wystąpieniem wysypki, która jest bardzo charakterystyczna, występują takie nietypowe objawy w postaci, bóli, przeczulicy, drętwień, mrowień w tym miejscu, gdzie później się ukazuje wysypka. Ten ból jest niecharakterystyczny. On może być różny, może pulsować, może być bólem ciągłym, może być piekący, kłujący.

Półpasiec występuje zazwyczaj u pacjentów z osłabioną odpornością, które w przeszłości chorowały na ospę wietrzną. Uśpiony w organizmie wirus uaktywnia się w sprzyjających warunkach, co prowadzi do wystąpienia charakterystycznych objawów półpaśca. W grupie ryzyka są seniorzy oraz osoby, które leczą się onkologicznie lub są po przeszczepach, w tym także dzieci.

Lekarz Marta Owczyńska apelowała, aby nie zwlekać z konsultacją lekarską, bo powikłania tej choroby mogą być bardzo poważne i zależą od tego, w którym miejscu choroba się zlokalizowała. Jednym z powikłań jest neuralgia popółpaścowa.

– Jest to ból ciągły, pulsujący, przeszywający, bardzo nieprzyjemny. Mogą wystąpić również powikłania jeżeli chodzi o lokalizację na twarzy. Mogą powodować szumy uszne, niedosłuch, zaburzenia smaku, mogą powodować zapalenie rogówki i to jest bardzo niebezpieczne. Rzadko, ale występuje również zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, zapalenie rdzenia kręgowego, mogą być również udary.

Półpasiec jest znacznie mniej zaraźliwy niż ospa wietrzna. Do zarażenia dochodzi po kontakcie ze zmianami skórnymi chorego. Przykrycie zmian dodatkowo zmniejsza zaraźliwość.

Leczenie półpaśca trwa około 3 tygodni.

Wszystkie audycje znajdziesz TUTAJ

Exit mobile version