Noc bez psikusów w regionie tarnowskim – dziś świąteczne powroty

policja mielec

fot. zdjęcie ilustracyjne

Spokojnie minęła noc w regionie. Policja z Tarnowa, Brzeska, Bochni, Dąbrowy Tarnowskiej, Dębicy i Mielca nie odnotowała żadnych zdarzeń związanych z tradycją robienia psikusów w nocy po Wielkiej Niedzieli.

Od pokoleń zgodnie jest to czas, kiedy grupy młodych ludzi wychodzą z domów, by robić drobne psikusy przy domach młodych panien. Zdarzało się jednak, że psikusy stawały się aktami wandalizmu.

Funkcjonariusze zwracają uwagę, że takie zgłoszenia mogą napływać jeszcze w ciągu dnia, kiedy np. wracamy do domu i zauważamy, że na naszym podwórku coś się zmieniło.

Są jednak regiony, gdzie tradycja robienia psikusów wciąż jest żywa. W Poniedziałek Wielkanocny Dziady Śmigusne można spotkać na limanowszczyźnie. W Dobrej przebierańcy w uplecionych ze słomy strojach chodzą po wsi, robią psikusy, ale też rozdają prezenty.

W tym roku Poniedziałek Wielkanocny wypada 1 kwietnia, czyli w Prima Aprilis. To czas robienia żartów i psikusów, więc okazja może być podwójna.

Więcej o tym przeczytasz tutaj:

Tradycja wciąż żywa. Dziady Śmingusne chodzą po Dobrej, w powiecie limanowskim

Poniedziałek Wielkanocny jest też nazywany ‘lanym poniedziałkiem’. Tego dnia polewamy się wodą. Tradycja jest kultywowana od pokoleń. Wierzono, że polanie się wodą przyniesie szczęście i dobrobyt. To jednak z biegiem lat zmieniło nieco swój charakter. Dziś ograniczamy się do symbolicznego pokropienia się wodą. Były jednak przypadki, gdy np. uderzono kogoś workiem wypełnionym wodą, dlatego policjanci apelują, by zachować tu umiar, bo w takim przypadku Śmigus-Dyngus może przerodzić się w akt chuligaństwa i taka osoba może zostać ukarana mandatem.

Więcej o tym przeczytasz tutaj:

Za oblewanie się wodą można dostać mandat! Nawet Wielkanocny Poniedziałek nie jest wyjątkiem

Poniedziałek Wielkanocny to czas świątecznych powrotów do domu. Policja przypomina o bezpieczeństwie na drogach. Jeszcze ruch jest znikomy, ale większy ruch spodziewany jest w późniejszych godzinach popołudniowych. Policja apeluje, by za kierownicę wsiadać wypoczętym i przede wszystkim trzeźwym. Warto zaplanować podróż wcześniej, a przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny pojazdów.

Z kolei w pociągach i autobusach pilnujmy bagażu, nie trzymajmy w widocznym miejscu pieniędzy czy kosztowności. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Bądźmy ostrożni.

Exit mobile version