Pokarmy i wystrój to konkretne znaki. Stół na śniadaniu wielkanocnym przypomina o Męce i Zmartwychwstaniu Chrystusa

fot., pixabay

Wielkanocny stół niesie z sobą potężną symbolikę. Poświęcone potrawy i dodatki do nich, to nie tylko pokarm dla ciała, ale znaki, pomagające w przeżywaniu śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Obok jajek, które są symbolem nowego życia, mamy też chrzan i sól, oznaczające gorycz cierpienia oraz ochronę duszy przed zepsuciem.

Jak mówi ks. Bogusław Tokarz, wikariusz parafii św. Wawrzyńca w nowosądeckich Biegonicach, wśród wielkanocnego stołu warto jednak odnaleźć przede wszystkim baranka, symbolizującego Zbawiciela.

– Myślę, że takim ważnym elementem, który pojawia się na stole, jest też baranek, mający taką wielowymiarową symbolikę, bo z jednej strony nawiązuje do czystości, pokory, jest symbolem niewinności. W kontekście świąt wielkanocnych jest symbolem dobrowolnego poświęcenia się Chrystusa, który poniósł śmierć na krzyżu, ale dzięki temu później Zmartwychwstał. Dlatego baranek jest też symbolem tryumfu życia nad śmiercią.

Jak dodaje ks. Bogusław Tokarz, wspólny posiłek w wielkanocny poranek, daje nam możliwość nie tylko radosnego, rodzinnego spotkania i składania sobie życzeń, ale analizy całego Triduum, które za nami, a którego symbolikę znajdujemy właśnie na świątecznym stole.

Exit mobile version