’Mecenat Małopolski’ i 'Ochrona Zabytków Małopolski’. Dotacje przyznane

d0b9abb9 7591 4268 a548 5385e9ad27eb

Projekt 'Strażniczki małopolskich smaków’, czyli odkrywanie dziedzictwa kulinarnego Małopolski już niebawem zagości na antenie Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Stowarzyszanie Radość Dobro Nadzieja realizujące projekt i działające przy Radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz znalazło się wśród beneficjentów konkursu 'Mecenat Małopolski – I edycja’.

W Centrum Sztuki Mościce wręczono symboliczne czeki.

Jak mówi kierownik anteny RDN ks. Marcin Gryzło, dzięki dofinansowaniu na antenie RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz zagoszczą nowe audycje.

– To projekt, który rozwija lokalną kulturę i promuje nasz region. W ramach tego projektu na antenie naszego radia zagoszczą audycje, które będą promować wyjątkową kuchnię małopolską. Zaprosimy panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz regionalnych znawców małopolskich kulinariów. W ramach tego projektu również w wakacje nasz wóz transmisyjny wyjedzie do różnych miejsc w naszym regionie, które to miejsca promują małopolskie smaki. Będzie więc smacznie i wszystko okraszone tradycją.

Stowarzyszanie Radość Dobro Nadzieja otrzymało wsparcie w kwocie 65 tysięcy złotych.

Z dofinansowania dla Kół Gospodyń Wiejskich cieszy się Renata Malaga z Koła Gospodyń Wiejskich 'Nowoczesna gospodyni’ z Tymowej. Podkreśla, że takie wsparcie motywuje do dalszej pracy.

– To taki projekt pieśni i piosenki z Tymowej. Będzie taki festiwal pieśni. Dostaliśmy dofinansowanie w wysokości 20 tysięcy z czego niezmiernie się cieszymy i jesteśmy wdzięczni za docenienie tego co robimy. Bardzo lubimy śpiewać i mamy co śpiewać, tak że cieszymy się że dostaliśmy pieniądze i myślę, że dobrze je wykorzystamy. Na pewno to doda nam skrzydeł.

Dofinansowanie otrzymał również Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Radłowskiej na realizację kolejnej edycji konkursu 'Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem’.

Jak mówi dyrektor Jadwiga Bieś, dzięki dofinansowaniu konkurs ciągle się rozwija.

– Będzie to dla nas taka pomoc finansowa niesamowita, ponieważ corocznie u nas bierze udział od sześciuset do tysiąca osób rocznie. Nagradzanych jest około stu osób i do tego co roku wydajemy materiały pokonkursowe w którym zawarte są wiersze i prace plastyczne. Teraz tak z wielkim spokojem na kolejny finał patrzę, że dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego będziemy mogli książeczkę wydać i ufundować nagrody. To jest bardzo duże wsparcie.

Jak mówi wicemarszałek Małopolski Józef Gawron, konkurs 'Mecenat Małopolski’ to przede wszystkim wsparcie inicjatyw w lokalnych społecznościach.

– Wśród beneficjentów, którzy otrzymali wsparcie na te wydarzenia są fundacje i stowarzyszenia właśnie z subregionu tarnowskiego. Są już tak znane marki, nie tylko RDN, jak chociażby Puellae Orantes czy chłopięcy chór katedralny, ale też wydarzenia, które mają już pewną historię. Na przykład Festiwal Muzyki Odnalezionej, również mamy takie wydarzenia związane chociażby ze szlakiem winnic Małopolski czyli 'Wianki na winnicy”. Wiele podmiotów, wiele stowarzyszeń dają tę możliwość zorganizowania ważnych wydarzeń dla każdej takiej małej, lokalnej społeczności.

Podczas spotkanie wręczono również czeki beneficjentom konkursu 'Ochrona Zabytków Małopolski’.

Proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nowym Wiśniczu ks. Krzysztof Wąchała podkreśla, że takie wsparcie to nieoceniona pomoc.

– Dofinansowanie, które dostałem kolejny raz na wzmocnienie fundamentów kościoła metodą palowania pali niskociśnieniowych. Tych pali mam do wykonania dziewięćdziesiąt dziewięć, czyli dookoła kościoła, ale jesteśmy już na ukończeniu. Przez kilka ostatnich lat co roku po kawałku na ile możliwości finansowe pozwalają. Sami nie bylibyśmy w stanie udźwignąć tego ciężaru. Dzisiaj dofinansowanie w kwocie 70 tysięcy złotych.

Jak dodaje wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, ten konkurs to wsparcie tych, którzy dbają o bezcenne, materialne dziedzictwo kulturowe.

– Dbałość o to jest naszym zobowiązaniem. Często są to też obiekty sakralne, które w historii chrześcijańskiej, historii Polski powinny być otoczone szczególną troską a nie zawsze wspólnoty parafialne mają wystarczające środki żeby wykonać prace konserwacyjne, restauracyjne, witraży, jakichś zabytkowych ołtarzy, różnych elementów. Obiekty, które tutaj chcemy wesprzeć i wspieramy, ważne żeby rzeczywiście były utrzymane dla przyszłych pokoleń.

Łącznie na projekty w ramach 'Mecenat Małopolski’ przyznano 8,5 mln złotych w pierwszej edycji, z kolei w konkursie 'Ochrona Zabytków Małopolski’ ponad 6,3 mln złotych.

Exit mobile version